Projekt s názvem ScanPyramids využívá infračervenou termografii a řadu dalších technik k hledání skrytých komnat uvnitř Velké pyramidy v Gíze. Do této chvíle odborníci objevili několik anomálií a tvrdí, že nebude trvat dlouho než odhalí další tajemství pyramidy.
Za použití infračervené tomografie vědci měří energii vyzařující z objektu a jsou tak schopni změřit jeho teplotu. Výsledkem je obraz zachycující distribuci tepla napříč objektem, což vědcům umožňuje najít skrytá místa.
Odborníci také využili trojrozměrné laserové skenování. Při tomto skenování jsou vysílány směrem k objektu laserové paprsky, které se od něj odrazí a následně jsou zachyceny skenerem, což umožňuje vytvořit extrémně přesnou trojrozměrnou mapu.
Aby toho nebylo málo, využívají odborníci a detektory kosmického záření. Tyto detektory zachycují muony které jsou vytvářeny když částice kosmického záření narazí na molekulu v atmosféře Země. Muony jsou naprosto neškodné částice a velice málo interagují s jinou hmotou - ve skutečnosti snadno procházejí skrz pevnou hmotu i živé buňky, nicméně po určité době je pevná hmota přece jen zastaví. Vědci toho využívají k tomu, aby změřili jejich trajektorii a dokázali tak zjistit zda při své cestě k povrchu na nějakou hmotu narazili, nebo v tomto případě zda prošly dutinou. To jim opět pomáhá vytvořit trojrozměrný obraz určitého místa.
Výzkumníci z projektu ScanPyramids doufají, že rozluští nejednu záhadu Velké pyramidy.
Vedci z projektu ScanPyramids zkoumají severní stranu Velké pyramidy, která může ukrývat neznámou chodbu.
Zatím takto objevili nejméně jednu dutinu, která je ukryta na severní straně pyramidy. "Tato dutina by mohla mít podobu chodby vedoucí dovnitř pyramidy." uvedli v minulém roce vědci z projektu ScanPyramids.
V současné době však věří, že objevili ještě druhou dutinu ukrývající se po jednou z chodeb která vede do nitra pyramidy.
"Všechna zařízení která jsme rozmístili v pyramidě mají za úkol tuto dutinu najít. Jsme si jisti že tam je, jen zatím nevíme kde se přesně nachází." uvedl Mehdi Tayoubi, ředitel institutu HIP který na projekt ScanPyramids dohlíží.
Velká pyramida v Gíze je jednou z nejúchvatnějších staveb na povrchu Země, a téměř 4 000 let zůstávala nejvyšší stavbou vytvořenou člověkem. Také jde o jediný ze Sedmi divů světa, který se dochoval do dnešních dnů.
V říjnu minulého roku odborníci poprvé oznámili, že Velká pyramida pravděpodobně obsahuje několik neobjevených komnata, nicméně není jasné co by mohly tyto komnaty obsahovat. Technologie kterou odborníci momentálně používají jim však v budoucnu pomůže nahlédnout do této "časové schránky z dávného Egypta", což by mohlo vysvětlit řadu záhad obklopujících civilizaci na řece Nil.
Pokud bude jejich pátrání úspěšné, plánují archeologové využít tyto technologie i k nalezení hrobky legendární královny Nefertiti, manželky faraona Achnatona který byl nejkontroverznějším vládcem starověkého Egypta.