Nová zjištění, která jsou podrobně popsána v článku zveřejněném v časopise Nature Geoscience, podporují teorii, že zemské jádro se každých 60 až 70 let zastaví a obrátí směr své rotace.

Při měření seismických vln ze zemětřesení hluboko pod povrchem vědci zjistili, že vnitřní jádro Země "možná zažívá obrat zpět v rámci několikadenní oscilace", což naznačuje, že na počátku 70. let minulého století došlo k "dalšímu zlomu".

earth-core-colorized.jpg

Vědci se domnívají, že příčinou této změny je magnetické pole Země, které způsobuje pohyb převážně kapalného vnějšího jádra planety, a tím nutí vnitřní jádro k rotaci, a gravitace.

"Plášť i vnitřní jádro jsou vysoce heterogenní, takže gravitace mezi jejich strukturami má tendenci přitahovat vnitřní jádro do polohy gravitační rovnováhy, v rámci takzvané gravitační vazby," uvedli pro magazín Vice vedoucí autoři studie Yi Yang a Xiaodong Song, dvojice výzkumníků z Pekingské univerzity.

"Pokud se tyto dvě síly nevyrovnají, vnitřní jádro se zrychlí nebo zpomalí," vysvětlili.

Teorie by mohla vysvětlit řadu pozorovaných jevů, od cyklů v zemském klimatickém systému až po změny délky jednoho dne.

Ve skutečnosti "gravitační vazba mezi vnitřním jádrem a pláštěm může způsobit deformaci na zemském povrchu, která by ovlivnila hladinu moří," uvedli vědci v rozhovoru pro Vice a spojili ji s řadou dalších systémů včetně "globální atmosférické cirkulace a teploty".

Yang a Song nyní pracují na upřesnění svého modelu, aby pochopili, jak tyto mechanismy fungují a jak se bude měnit rotace vnitřního jádra v budoucnu.

Prozatím se jedná o velice lákavý pohled na možný vztah mezi nejhlubším vnitřním fungováním naší planety a dopady, které to může mít na život na povrchu.