Earth-brain.jpg

Tým publikoval článek zabývající se touto otázkou v časopise International Journal of Astrobiology. Představili v něm myšlenku "planetární inteligence", která popisuje kolektivní znalosti a poznání celé planety.

Ačkoli to vypadá jako něco vytrženého z filmového plátna Marvelu, věří, že by nám tento koncept mohl skutečně pomoci řešit globální problémy, jako je změna klimatu, nebo dokonce pomoci objevit mimozemský život.

Vědci poukazují na důkazy, že podzemní sítě hub mohou komunikovat, a naznačují, že rozsáhlé sítě života by mohly tvořit rozsáhlou neviditelnou inteligenci, která zásadně mění stav celé planety.

Poukazují na to, že jedním z hlavních druhů, které tuto změnu v současné době řídí, je člověk - a v současné době, od klimatu až po plastovou krizi, dost možná nevratně měníme rovnováhu životního prostředí.

"Zatím nemáme schopnost komunitně reagovat v nejlepším zájmu planety," uvedl v tiskové zprávě k článku Adam Frank, profesor fyziky na Rochesterské univerzitě a spoluautor článku.

Vědci se domnívají, že podobné myšlenkové experimenty mohou lidem pomoci pochopit jejich vliv na Zemi a posloužit jako návod, jak jej zlepšit. Zajímavé je, že podle nich by mohly pomoci i při hledání mimozemšťanů.

"Myslíme si, že jediné technologické civilizace, které možná někdy uvidíme - ty, které bychom měli očekávat - jsou ty, které se nezabily, což znamená, že musely dosáhnout stádia skutečné planetární inteligence," řekl Frank.

"V tom je síla tohoto směru zkoumání," dodal. "Spojuje to, co potřebujeme vědět, abychom přežili klimatickou krizi, s tím, co by se mohlo stát na jakékoli planetě, kde se vyvíjí život a inteligence."