Hitler-on-meeting.jpg

Zdá se, že nedávno odtajněné dokumenty CIA potvrzují autenticitu některých dokumentů FBI, které tvrdí, že Nacistický vůdce Adolf Hitler ke konci války bezpečně opustil Německo a uprchl do Jižní Ameriky.

Soubor dokumentů popisuje, jak v roce 1955 divize CIA pro západní polokouli obdržela tajný dopis nadepsaný "Operační: Adolf Hitler" od zastupujícího šéfa CIA ve Venezuele. Dokument uváděl, že někteří agenti dostali tip, že Adolf Hitler je naživu v Argentině.

To však nebylo poprvé, kdy byla učiněna takováto prohlášení. Tipy které obdržela CIA zdá se pouze potvrzovaly závěry dřívějších dokumentů FBI, které také tvrdily, že podle několika "přísně tajných zdrojů" je Adolf Hitler naživu v Jižní Americe.

hitler-document-1.jpg
hitler-document-2.jpg

Phillip Citroen, bývalý pěšák SS který údajně s Hitlerem komunikoval, tvrdil, že Führer se přestěhoval z Kolumbie do Argentiny někdy v lednu 1955.

Odtajněný spis CIA naznačuje, že Citroen se spolu s Hitlerem vyfotil - a fotografie je k dokumentu přiložena. Hitler je údajně na pravé straně.

Dokument uvádí:

"Přítel CIEMLOYho—A uvedl, že v druhé polovině září 1955 se Phillip CITROEN, bývalý pěšák SS náhodou doznal k tomu, že Adolf Hitler je stále naživu. Citroen tvrdil že je s Hitlerem jednou měsíčně v kontaktu při svých cestách z Maracaiba do Kolumbije jako zaměstnanec NKSM Shipping Company v Maracaibu. Citroen se svěřil příteli CIEMLODYho—A že se s Hitlerem nedávno vyfotil, nicméně fotografii neukázal. Také uvedl, že Hitler opustil Kolumbii a přestěhoval se do Argentiny v lednu 1955. Citroen dodal, že jelikož už od konce války uplynulo více než 10 let, spojenci už nemůžou Hitlera pronásledovat jako válečného zločince."

Adolf Hitler v Argentině, více než 10 let po skončení 2. světové války.

Adolf Hitler v Argentině, více než 10 let po skončení 2. světové války.

Zpráva byla uzavřena s tím, že ani informátor, ani pobočka CIA nebyla schopna předložit prokazatelné důkazy, nicméně i tak byla označena jako "možná oblast zájmu".

Ředitel divize CIA pro západní polokouli pokračoval v prozkoumávání archivů a objevil že o rok dříve byla na nově zřízené základně v Maracaibu vypracována zpráva od stejného zdroje, která nejen že uváděla, že Hitler je naživu, ale dokonce tvrdila, že existuje celá kolonie Nacistů žijících v Jižní Americe.

Podle Citroena označovali Němci žijící ve městě Tunja Adolfa Hitlera výrazem "der Führer" a vítali ho nacistickým zasalutováním.

O několik dní později napsal ředitel základny v Bogotě řediteli divize CIA pro západní polokouli dopis ve kterém se ptal, zda si přeje aby dále zkoumal údajného Hitlera.

"Pokud si to velitelství bude přát, stanice v Bogotě bude dál zkoumat případ 'Adolfa Schuttlemayera' v Tunje v Kolumbii." uváděl dopis.

hitler-document-3.jpg

O týden později odpověděl ředitel divize velmi nejednoznačně.

Ačkoliv se návrhu na další vyšetřování v této věci nebránil, obával se že by této věci mohlo být věnováno značené úsilí, bez vyhlídky na zjištění čehokoliv konkrétního.

Výsledkem tak bylo, že navrhl na celou záležitost zapomenout.