Ruští kosmonauti možná udělali "první kontakt" když objevili důkazy o mimozemském životě v podobě bakterií na trupu Mezinárodní vesmírné stanice na oběžné dráze Země.
Podle zpráv nebyly objevené bakterie na tomto místě přítomny v době vypuštění prvních modulů Mezinárodní vesmírné stanice, což znamená, že mohly přiletět z jiného místa ve vesmíru.
"Bakterie, které zde nebyly během vypuštění stanice, byly nalezeny ve špinavých vnějších částech." potvrdil ruský kosmonaut Anton Shkaplerov, který působil coby člen vědeckého týmu na palubě mezinárodní vesmírné stanice.
"Může to znamenat, že přiletěly odjinud z vesmíru a usadily se na vnějších částech stanice." uvedl v rozhovoru pro agenturu TASS.
Podle Shkaplerovova prohlášení bakterie, které byly v době prohlášení studovány, nepředstavují žádné riziko pro naši planetu ani náš druh.
Astronauti pravidelně sbírají vzorky z částí ISS, kde se hromadí zbytky paliva a z dalších podobných míst.
Nyní se ukázalo, že tyto špinavé "fleky" obsahují bakterie, které zde v době vypuštění tohoto modulu stanice nebyly. Mohly tedy přiletět z jiného místa ve vesmíru a usadit se na pro ně vhodných místech trupu stanice.
Podobné objevy už byly na Mezinárodní vesmírné stanici učiněny dříve, ale nakonec se vždy ukázalo, že objevené bakterie pocházejí ze Země a svezly se do vesmíru na tabletu nebo v počítači, případně uvnitř jiných zařízení, která byla na ISS dlouhodobě umístěna.
Nicméně ruský kosmonaut uvádí, že to není případ nově nalezených bakterií.
Během exprimentů "Test" a "Biorisk" byly na vnější plášť ISS umístěny speciální plošiny, na kterých byly po odbu několika let ponechány různé materiály aby mohly vědci studovat, jak dlouhodobé vystavení vesmírnému prostředí tyto materiály ovlivní.
Vědci už vědí, že vesmírné prostředí bakterie ovlivňuje. Odborníci ze společnosti BioServe Space Technologies už dříve zjistili, že některé bakterie mají schopnost se ve vesmíru "proměnit" a přežít tak následné vystavení antibakteriálním látkám, které je mají usmrtit.
"Víme, že se bakterie ve vesmíru chovají jinak a že je poté potřeba větší koncentrace látek, které je mají usmrtit, jako jsou například antibiotika." uvedl Luis Zea, jeden z vedoucích vědců BioServe Space Technologies.