Umělcova představa rapidně rotující černé díry obklopené akrečním diskem.

Umělcova představa rapidně rotující černé díry obklopené akrečním diskem. [ESO, ESA/Hubble, M. Kornmesser]

Naše galaxie, Mléčná dráha, je zdá se zamořena černými dírami různých velikostí. Toto by mohlo zkomplikovat naše případné mezihvězdné cesty, protože výpočet toho kde se nachází nebo nenachází černá díra je extrémně náročný, což by mohlo vést k chybám končícím až v nekonečné časoprostorové smyčce.

Tato studie, publikovaná v Královské astronomické společnosti profesorem Jamesem Bullockem a jeho kolegy z univerzity v Kalifornii, tvrdí že její autoři objevili množství černých děr které existují v Mléčné dráze, a že jejich celkový počet dosahuje až 100 milionů z nichž miliony mohou být supermasivní černé díry.

"Dokázali jsme zjistit, kolik velkých černých děr tam venku existuje a skončili jsme u čísel v řádech milionů - to je mnohem víc než jsme čekali." uvedl James Bullock, profesor fyziky a astronomie na univerzitě Irvin v Kalifornii.

Podle profesora Bullocka byl tento objev umožněn předchozím pozorováním gravitačních vln, poprvé nalezených v roce 2015 observatoří LIGO.

"Detekce gravitačních vln byla extrémně důležitá, protože to byl důkaz toho, že klíčové předpovědi vyplývající z Einsteinovy obecné teorie relativity jsou skutečně platné." uvedl Bullock.

"Pak jsme se ale podívali blíže na astrofyziku vyplývající z aktuálních pozorování, splynutí dvou černých děr o hmotnosti 30 Sluncí. To byl naprosto úžasný objev který nás donutil se ptát: jak časté jsou černé díry této velikosti, a jak často splývají?"

Vědci věří, že černé díry ve vesmíru převažují.

Vědci věří, že černé díry ve vesmíru převažují.

Profesor Bullock odhaduje, že v následujících letech zachytíme další gravitační vlny způsobené splynutím černých děr.

Podle jeho studie jen naše galaxie obsahuje 100 miliard těchto signularit, které mohou značně zkomplikovat mezihvězdné cestování založené na skocích z jednoho místa ve vesmíru na druhé, ve stylu Star Treku nebo Hvězdných válek.

Toto se samozřejmě stane vážným problémem až v budoucnosti, pokud se lidstvu podaří vyvinout technologii která nám umožní cestování nadsvětelnou rychlostí.

"Máme poměrně dobrou znalost o celkové populaci hvězd v naší galaxii a rozložení jejich hmotností v době jejich vzniku, což znamená že můžeme určit kolik zhruba černých děr se kde zformovalo. Nejsme ale schopni žádným způsobem předpovědět, kde se nyní nacházejí." uvedl Bullock.