super-joop-exomoon.jpg

Mezinárodní tým našel zářící molekuly vody ve stratosféře exoplanety WASP-121b, která se nachází 900 světelných let od Země. Vodní pára v atmosférách planet se chová předvídatelným způsobem který závisí na teplotě atmosféry. Zatímco chladná vodní pára blokuje některé vlnové délky světla, pára o vyšších teplotách naopak vyzařuje záření.

"Když jsme namířili Hubble na WASP-121b, uviděli jsme zářící molekuly vody, což ukazuje na to že exoplaneta má velice hustou stratosféru." uvedl Tom Evans z Univerzity v Exteru ve Velké Británii. Hubbleův dalekohled pozoroval tyto stopy molekul jako infračervené záření, které je pro lidské oko neviditelné.

Super-Jupier

"Teoretické modely že stratosféra může mít vliv na vznik zvláštního typu ultra-horkých exoplanet, což je důležitý poznatek pro vytváření fyzikálních a chemických modelů atmosfér." uvedl Evans.

WASP-121b má téměř dvojnásobnou velikost ve srovnání s Jupiterem a jedná se o typ planety, které označujeme jako horké Jupitery - plynný obr který obíhá extrémně blízko své hvězdy. Tato exoplaneta obíhá tak blízko, že jeden rok na ní trvá pouze 1,3 pozemského dne.

Díky této blízkosti dosahuje teplota nejvyšších vrstev její atmosféry úctyhodných 2 500 °C, což je zhruba polovina teploty povrchu našeho slunce. Při těchto teplotách má železo plynné skupenství namísto pevného.

Ačkoliv jsme zatím našli spoustu super-Jupiterů, astronomové si stále nejsou zcela jisti jak tyto planety vznikají. Každopádně i přes přítomnost vody v atmosféře této exoplanety ji vysoké teploty dělají velice nepravděpodobným kandidátem pro vznik života.