Prašný vír na Marsu: dobrý pro místní podnebí, už ne tak dobrý pro budoucí osadníky

Prašný vír na Marsu: dobrý pro místní podnebí, už ne tak dobrý pro budoucí osadníky [NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona]

Tyto rotující sloupy prachu pocházející z oblastí s kapsami atmosféry s nízkým tlakem jsou na Marsu vcelku běžné. Zvedají prach do atmosféry, čímž ovlivňují a ustalují klima planety. Abychom lépe porozuměli Marsovskému klimatu, a tím i potencionálním rizikům spojeným s budoucími misemi na Mars, musíme vědět kolik těchto vírů můžeme na planetě očekávat, ale barometry umístěné na našich sondách na planetě je zdaleka nedokáží zaznamenat všechny.

"Zaznamenají jen ty největší prachové víry které nejvíce změní tlak atmosféry, a pokud je zachytí ihned udělají snímek těchto vírů a odešlou jej." říká Brian Jackson ze Státní univerzity v Boise v Idahu. To je proto, že sondy nevědí zda detekovaly změnu tlaku na okraji víru nebo v jeho nitru.

Tyto senzory nám tak dávají obrázek pouze malé části prostředí, nicméně Jackson a jeho kolegové aplikovali na data z barometrů statistické modely aby získali lepší přehled o celkové situaci.

Ilustrační video zachycující prachové víry [YouTube]

"Namísto toho abychom se dozvěděli co se děje s jediným senzorem nám tato práce dává přehled o místních Marťanských podmínkách." říká Mark Lemmon z Univerzity A&M v Texasu.

Prachové víry na Marsu obvykle víří nad povrchem po dobu několika minut než zaniknou. Tým vědcu zjistil, že v kterýkoliv den se v průměru objeví minimálně jeden 13 metrů široký vír na čtvereční kilometr povrchu. To je zhruba 10 krát více než jsme si původně mysleli. Tyto víry jsou také podstatně menší než jsme mysleli, původní odhady jejich velikosti se pohybovaly okolo 100 metrů.

Povrch Marsu má rozlohu zhruba 145 čtverečních kilometrů - což znamená, že se po jeho povrchu proženou miliony prachových vírů každý den. Jackson říká, že pokud byste stáli na povrchu Marsu, mohli byste vidět tucty kilometr vysokých vírů tančících po povrchu v kterýkoliv okamžik.

"To místo přímo vře atmosférickými nestabilitami, zejména odpoledne." kdy teplo slunce ohřívá atmosféru, říká William Farrell z Goddardova vesmírného centra NASA v Marylandu.

Elektrický vír

Prachové víry jsou dominantním způsobem jakým se prach dostává do atmosféry, kde pohlcuje teplo a je tak zásadním faktorem ovlivňujícím klima a počasí planety.

"Prach na Marsu trochu plní roli vody na Zemi: je dominantním faktorem ovlivňujícím počasí." říká Lemmon. "Pokusit se porozumět tomu jak se prach do atmosféry dostává je klíčové: nedostanete přesnou předpověď počasí pokud nevíte, co jej ovlivňuje."

Porozumět prachovým vírům je také důležité pro budoucí průzkum Marsu. Ačkoliv díky tenké atmosféře Marsu nejsou silné větrné poryvy příliš nebezpečné protože atmosféra není tak plná různých částic jako ta pozemská, samotná prachová zrnka bude těžké dostat ze skafandrů, budoucích příbytků a vůbec všeho ostatního.

Navíc, statická elektřina vznikající tím jak se budou zrnka prachu v těchto suchých vírech třít jedno o druhé by mohla zapříčinit vážné problémy. "Je možné, že všechen prach který v těchto vírech víří by mohl dohromady vyprodukovat spoustu elektřiny a zničit tak naši elektroniku." říká Jackson. "Elektrické pole produkované víry na Zemi není dostatečně silné aby bylo nebezpečné, ale Mars je mnohem sušší a prašnější."