Satelitní snímek požárku v Grónsku (3.8.2017)

Satelitní snímek požárku v Grónsku (3.8.2017) [wildfiretoday.com]

"Bez debat je to největší požár jaký kdy satelity zaznamenaly." říká Stef Lhermitt z Dánské Delftské univerzity. Nicméně historie těchto záznamů sahá pouze do roku 2000 kdy se začala data pečlivě archivovat, ale i tak se může jednat o největší přírodní požár v historii Grónska.

Tento požár, který byl poprvé spatřen pilotem letadla 31. července, vědce jako je Lhermitt naprosto zaskočil. Prvotní analýza satelitních snímků naznačovala že se v Grónsku od roku 2000 objevilo několik menších přírodních požárů, nicméně za poslední 3 roky se plocha zasažená požáry značně rozšířila.

"Rychle jsem prošel satelitní snímky oblasti z programu MODIS od roku 2000 abych měl jistotu. Ukázalo se, že se zde objevila spousta menších požárů" napsal na Twitter Stef Lhermitte.

Většina Grónska je pokryta ledem o tloušťce až 3 kilometrů, ale podél pobřeží se nachází tundra. Požár hoří právě v tundře na západě Grónska, poblíž malého města Sisimiut.

Podle toho, že se požár šíří pomalu a podle barvy kouře se Jessica McCarty z Univerzity v Miami domnívá, že to, co hoří není jen řídká vegetace na povrchu, ale také rašelina pod povrchem.

Tento požár může být důsledkem tání permafrostu, uvedla McCarty pro server Wildfire Today. Jak kdysi zmrzlá půda taje, její horní vrstvy vysychají a stávají se velice náchylné k vznícení, zvláště pokud jsou plné organické hmoty.

Podle místních zpráv panují obavy z toho, že jelikož nejsou očekávány žádné větší dešťové srážky, mohl by tento požár hořet poměrně dlouho. Kouř z něj brání v lovu místním lovcům a také ničí pastviny místních sobů - což představuje pro zdejší lovce velice vážný problém.