Po několika měsících vyšetřování Spojené státy zjistily, že jejich diplomaté působící na Kubě byli "vystaveni účinkům vyspělých akustických zbraní, které operují nad oblastí slyšitelnosti a byly použity v místě jejich bydliště", uvedl Associated Press. Účinky byly natolik závažné, že se někteří diplomaté museli vrátit domů kvůli ztrátě sluchu.
Minulý týden Rex Tillerson, ministr zahraničních věcí Spojených států informoval, že diplomaté se stali oběťmi "útoku na své zdraví". Nejméně jeden Kanadský diplomat na Kubě byl také postižen.
Kubánská vláda v reakci uvedla, že není za tyto události zodpovědná, ale že i tak nařídila "rozsáhlé, urgentní vyšetřování které dostalo nejvyšší prioritu".
Potíž s odhalením toho, co se vlastně stalo, je v tom, že historie vývoje akustických zbraní je opředená pověstmi a konspiračními teoriemi, řekl Steve Goodman, autor knihy Zvuková válka.
Existuje však výzkum, který prokázal, že určité frekvence mimo slyšitelnou oblast zvuku mohou mít vliv na organismus, který může zahrnovat ztrátu sluchu, otřes mozku a nevolnost.
"V podstatě existují dva způsoby, jak přivodit ztrátu sluchu aniž by o tom člověk věděl." řekl Toby Heys z Manchesterské metropolitní univerzity ve Velké Británii.
První možností je použití zvukových vln pod hranicí slyšitelnosti. K vygenerování zvuku o těchto frekvencích je však potřeba velká soustava subwooferů, což velice usnadňuje odhalení.
Druhou možností je použití ultrazvuku, zvukových vln na frekvenci nad hranicí slyšitelnosti. V dnešní době je na trhu spousta reproduktorů, které tyto zvukové frekvence dokáží vygenerovat. "Přes to, že tyto reproduktory mohou být na ucho zaměřeny velice přesně, je potřeba aby v cestě nestála žádná překážka." řekl Heys.
Kdo přesně může stát za tímto útokem a jestli byl opravdu zaměřen přímo na diplomaty prozatím zůstává nejasné.
Dokud nebudeme znát více podrobností, je těžké vnést do těchto událostí trochu světla. "Celkově bych byl ohledně těchto tvrzení hodně obezřetný - to o čem se bavíme je prozatím stále oblast science-fiction." uvedl Heys. "Faktem ale je, že žijeme v poměrně neskutečném světě."