Pravdou je, že členové bezpočtu dávných kultur věřili, že dlouhé vlasy mají zvláštní důležitý význam. A i přes to, že některé z těchto kultur dělily tisíce kilometrů, nachází se mezi nimi spousta podobností. Vlasy byly považovány za prodloužení duše a důkazem této víry jsou tradice, které mnozí původní Američané dodržují až do dnešních dnů.

Indiáni z kmene Navaho například stříhali dětem vlasy pouze v den jejich prvních narozenin, a poté už nikdy více.

Nicméně délka vlasů se v různých dávných kulturách lišila, a značně se odlišovala od toho, co známe dnes.

Pro spoustu z nás mají vlasy pouze stylistický význam - díky nim vypadáme lépe, někdy mladší, někdy starší, v závislosti na jejich délce, barvě a tvaru. Nicméně pro původní Američany neměly vlasy vůbec stylistický význam, jejich význam daleko přesahoval to, co je většina z nás dnes schopna chápat.

Long-Hair-Native-Indians.jpg

V některých kulturách vlasy symbolizovaly nejen prodloužení duše, ale také fyzickou sílu a mužnost - tyto kultury věřily, že ctnosti a vlastnosti člověka jsou soustředěny v jeho vlasech a nehtech.

Někteří ale říkají, že vlasy o nás vypovídají mnohem víc, a na mnohem hlubší úrovni. Někdo si myslí že tím, že si ostříháme vlasy, ztrácíme kus sami sebe.

Podle původních Američanů jsou také spousty tradičních způsobů, jakými můžete vlasy nosit.

Některé tyto způsoby jsou vhodné na ceremonie, náboženské obřady a tance. Pro původní Američany například zapletené vlasy vyjadřovaly spojitost s nekonečnem, a naopak ponechání vlasů volně symbolizovalo volné plynutí života.

Ancient-indians.jpg

Pokud se podíváme do Americké historie, původní Američané a hlavně válka, která se odehrávala ve Vietnamu, nám odhalí fascinující detaily.

Oproti tomu v co mnozí věří, vlasy mohou mít mnohem větší roli než jen příslušenství.

A ačkoliv "vlasy" jsou předmětem osobního vkusu, můžeme se od původních Američanů a toho, jak vlasy nosili mnohé naučit.

Během války ve Vietnamu hledala Americká armáda talentované mladé stopaře, kteří by se dokázali nepozorování pohybovat složitým nepřátelským terénem. Zvláštní jednotky americké armády proto vyslaly své odborníky do indiánských rezervací po celé zemi, kde našli víc než dost odvážných mladých mužů, kteří se skvěle hodili pro tyto úkoly.

Během rukování pečlivě zkoumali jejich schopnosti a rychle zjistili, že jsou pro tyto úkoly ideálními kandidáty.

Brzy poté, co tito muži narukovali, a poté co prošli nesčetnými rituály týkajícími se přijetí do armády, jejich schopnosti pro které byli vybráni jako by zmizely. Odborníci byli zmatení, a začali hledat odpovědi na tyto otázky u některých starších z Indiánských kmenů. Ti bez váhání odpověděli, že jakmile tito mladí muži dostali armádní sestřih, už nedokázali vnímat své okolí tak, jako dřív. Jejich téměř nadpřirozené schopnosti a intuice zmizely.

později bylo přijato ještě více adeptů z řad původních Američanů, a odborníci se rozhodli podrobit je zkouškám, aby zjistili jestli má délka jejich vlasů něco společného s jejich schopnostmi.

Rekruti byli shromážděni, přičemž jim byly jejich dlouhé vlasy ponechány, a podrobeni řadě testů v různých disciplínách. Poté byli proti sobě postaveni "stopaři" s dlouhými vlasy a stopaři s krátkými vlasy a výzkumníci zjistili, že muži s dlouhými vlasy mají něco jako "šestý smysl", intuici mnohem spolehlivější, než muži s krátkými vlasy.

Jak tehdy zapsal C Young., ""Vlasy jsou zakončením lidského nervového systému, dají se popsat jako exteriorizované nervy, typ vysoce specializovaných hmatových buněk nebo receptorů, které jsou schopny přenášet obrovské množství důležitých informací do mozku, limbického systému a neokortexu."