jupiter-swirls.jpg

Předchozí studie naznačovaly, že voda v podpovrchových oceánech Europy obsahuje sůl tvořenou sulfáty. Nyní se ale vědci podívali na led na povrchu Europy trochu důkladněji za pomoci Hubbleova vesmírného teleskopu a jsou přesvědčeni, že tamní voda obsahuje chlorid sodný, stejně jako oceány na Zemi.

To je víc než dobré znamená pro pátrání po mimozemském životě, protože ukazuje, že Europa by mohla být pro život mnohem příhodnějším místem, než jsme si dosud mysleli.

Vědci z CalTechu, kteří za novou studií publikovanou tuto středu v časopise Science Advances stojí zakládají svoji domněnku na žlutém odstínu povrchu tohoto měsíce. Tuto barvu způsobuje záření, které dopadá na povrch měsíce a reaguje se solí, jež je na povrchu vázána.

"Ve skutečnosti jsme se nikdy nesetkali s oceánem, jehož soli by primárně tvořily sulfáty." uvedla vedoucí projektu Samantha Trumbo. "Pokud ale soli místo toho tvoří chlorid sodný, znamená to, že se oceány svým složením velice podobají těm pozemským. Pokud byste tuto vodu ochutnali, nejspíš by vám připadala slaná a velice povědomá."

Nicméně jen proto, že se oceány tohoto měsíce zdají příhodnějším místem pro život než dříve, nemusí nutně život skutečně obsahovat.

Europa se v každém případě zdá být nejideálnějším místem, na kterém bychom měli mimozemský život hledat, alespoň v porovnání se známým zbytkem vesmíru. Nicméně zatím zde stopy života nikdo nenašel - pouze to vypadá, že Europa nabízí životu mnohem lepší podmínky, než všechna ostatní místa (kromě Země), která zatím vědci prozkoumali.