Candida Auris - mohla by tato nenápadná houba zapříčinit novou pandemii?

Candida Auris - mohla by tato nenápadná houba zapříčinit novou pandemii?

Jedna z těchto hub se nyní rozrůstá v nemocnicích po celém světě a zabíjí polovinu pacientů, kteří s ní přijdou do kontaktu, během 90 dnů. Toto zjištění odborníky značně znepokojilo a vyvolalo otázku o tom, zda stojíme na prahu nové pandemie.

Globální hrozba

Candida Auris (C. auris) může infikovat kohokoliv, dává ale přednost osobám s oslabeným imunitním systémem, jako jsou starší a nemocní lidé. Tyto skupiny jsou nejnáchylnější k napadení touto záludnou houbou.

Lékaři objevili houbu C. auris před pouhými deseti lety v Japonsku, nicméně od té doby už byla nalezena na všech kontinentech kromě Antarktidy. Jen ve Spojených státech amerických pak přímo zapříčinila 587 případů úmrtí.

"Je jako příšera z černé laguny." uvedl pro New York Timers Tom Chiller, ředitel divize Centra pro kontrolu chorob (CDC), která se zabývá houbami. "Prostě se najednou objevila a teď je úplně všude."

Perzistentní patogen

Bohužel, jakmile se C. auris objeví, je nesmírně těžké se jí zbavit.

Podle New York Times CDC tvrdí, že více než 90% případů infekce C. auris nelze léčit nejméně jedním z hlavních antifungálních léků, přičemž 30% infekcí nereaguje na léčbu více než jedním z těchto léků. Některá lékařská zařízení dokonce musela zajít tak daleko, že kompletně vyměnila podlahy, stopy i omítky aby ze zbavila jakýchkoliv stop po této houbě.