Doslova šokující objev - tak popisují odborníci nález pocházející z Kazachstánu. Badatelé zde objevili na 3 000 mincí a předmětů vyrobených ze zlata a dalších vzácných kovů. Předměty se nacházely ukryté uvnitř pohřební mohyly hluboko v horách Tarbagatai v Kazachstánu.

Archeologové se shodli na tom, že se jedná o poklad nedozírné ceny.

Archeologové se shodli na tom, že se jedná o poklad nedozírné ceny.

Odborníci věří, že objevený poklad patří členům královské nebo vznešené rodiny pocházející z kultury Saka, která vládla střední Asii 800 let před naším letopočtem. Objeveny byly například zlaté náušnice ve tvaru zvonců, zlaté destičky, knoflíky, řetízky a náhrdelníky osázené drahými kameny.

Krom obrovského množství předmětů, které byly nalezeny, však odborníky šokovala také vysoká přesnost s jakou byly tyto předměty vyrobeny.

Objeveny byly například zlaté náušnice ve tvaru zvonců, zlaté destičky, knoflíky, řetízky a náhrdelníky osázené drahými kameny.

Objeveny byly například zlaté náušnice ve tvaru zvonců, zlaté destičky, knoflíky, řetízky a náhrdelníky osázené drahými kameny.

Hlavní představitel východokazašské oblasti Danial Akhmetov k tomuto nálezu řekl: "Tento objev nám dává naprosto odlišný pohled na historii našeho lidu."

Je naprosto zřejmé, že tato starobylá kultura disponovala vysoce rozvinutou technologií těžby nebo extrakce drahých kovů a také velice zručnými klenotníky.

"Jsme dědicové velikého národa." dodal Akhmetov.

Prvotní poznatky naznačují, že nalezené předměty byly vyrobeny za použití sofistikovaných mikrosvařovacích technik. To ukazuje na obsáhlé znalosti metalurgie a schopnost zpracovat a opracovat drahé kovy na výjimečné úrovni. Jinými slovy - tyto předměty jsou produktem vysoce rozvinuté společnosti.

Podle badatelů do dokazuje, že kultura Saka dosáhla mnohem vyšší úrovně rozvoje, než byli odborníci dříve ochotni připustit.

Nicméně i když už odborníci celý nález vyzvedli, zatím stále netuší, komu přesně tento poklad patřil.

Očekávají však, že nové vykopávky, které by se měly v brké době uskutečnit, jim pomohou odhalit původní majitele pokladu.

Profesor Zainolla Samashev, vedoucí těchto vykopávek, řekl: "Velké množství cenných nálezů z této pohřební mohyly nás vede k domněnce, že zde byli pohřbeni muž a žena - pravděpodobně vládnoucí osoby, případně lidé, patřící k elitě kultury Saka."