Pojďme se podívat na 10 nejdůležitějších. A ne - nejsou nijak zvlášť seřazeny :-)

Věž z lebek

Aztec-skull-tower.jpg

Skupina archeologů objevila více než 650 lebek slepených vápnem poblíž "Templo Mayor" v aztéckém Tenochtitlánu v Mexiku. Archeologové věří, že jde o součást Huey Tzompantli, obrovské věže z lebek, která k smrti vyděsila španělské dobyvatele, kdy v roce 1521 dobyli město.

Dutina ve Velké pyramidě v Gíze

ScanPyramids-big-void.jpg

Asi málokterý objev vzbudil v loňském roce takový rozruch. Vědci z iniciativy ScanPyramids pomocí měření kosmického záření objevily ve Velké pyramidě v Gíze obrovskou dutinu.

Tento záhadný prostor, který je více než 20 metrů dlouhý, se nachází přímo nad Velkou galerií a jedná se o první velký prostor uvnitř pyramidy objevený od 19. století. Dutina by mohla pocházet přímo z doby stavby pyramidy, což znamená, že je tento prostor uzavřen už více než 4 500 let.

Svitky od Mrtvého moře z dvanácté jeskyně

Image-of-the-Book-Of-Giants.jpg

V roce 2017 výzkumníci ohlásili objev několika nádob a zámotků, obsahující další Svítky od Mrtvého moře. Tyto fragmenty byly objeveny ve dvanácté, dosud neprozkoumané jeskyni v Kumránu v Izraeli. Mezi svitky se nachází i takzvaná Kniha obrů, která od svého objevu budí kontroverzi, protože přes svoji nezpochybnitelnou pravost popisuje v reálném světě bytosti, které jsou považovány za mýtické.

Dvě potopená města

sunken-city.jpg

V Tunisu a v Itálii byla u pobřeží objevena dvě potopená římská města: Neapolis, poblíž tuniského Nabeulu a Baia na pobřeží Itálie. Obě města zmizela z povrchu ve čtvrtém století před naším letopočtem v důsledku seismické a sopečně činnosti ve středomoří.

Kamenné brány v Saudské arábii

Saudi-Arabia-stone-gate.jpg

Výzkumníci v Saudské Arábii objevili díky detailním satelitním snímkům a leteckému průzkumu více než 400 podivných kamenných struktur starých tisíce let.

Odborníci si myslí, že tyto starověké stavby byly zbudovány před více než 7 000 lety. Jejich účel zůstává tajemstvím. Některé z nich se nacházejí poblíž lávových dómů, ze kterých ještě po jejich stavbě vytékala láva, která brány později překryla.

Vrak lodi z Antikythéry

Antikythera-bronze-arm.jpg

Vrak lodi z Antikythéry po svém objevu vydal další fascinující tajemství, jako je množství drobných předmětů a ruka bronzové sochy. Část sochy je obzvláště významným nálezem, protože bronzové sochy nebo jejich části z tohoto období jsou naprostým unikátem, kterých se dochovalo jen minimum.

Ještě více fascinující je skutečnost, že tato ruka neodpovídá žádné dnes známé soše, což vyvolává otázku: kde je zbytek sochy? Mohl by stále ležet někde poblíž vraku pod mořskou hladinou?

Nejstarší úlomky keramiky v Americe

Fragmenty keramiky nalezené v Ekvádoru.

Fragmenty keramiky nalezené v Ekvádoru. [Far Eastern Federal University of Russia]

Rok 2017 také přinesl objev něčeho, co odborníci považují za vůbec nejstarší úlomky keramiky, které kdy byly na americkém kontinentě objeveny.

Tým ruských a ekvádorských vědců objevil úlomky, které mohou být až 6 000 let staré a náleží jen málo prostudované kultuře ze San Pedra.

4 000 let stará hliněná destička zaznamenávající polohu dávných měst

Klínové písmo.

Klínové písmo.

Výzkumníci, kteří zkoumali 4 000 let starou hliněnou destičku vytvořenou obchodníky z Asyrké říše došli k závěru, že z údajů na destičce lze odvodit polohu 11 dávno ztracených starověkých měst.

Destička je popsána klínovým písmem, které vyvinuli staří Sumeřané a obsahuje záznamy o obchodních transakcích, účtech, dluzích, smlouvách a dokonce i potvrzení manželství.

Buddhovy pozůstatky?

Keramická truhla obsahuje zpopelněné lidské ostatky a je na ní vyryto jméno Buddha.

Keramická truhla obsahuje zpopelněné lidské ostatky a je na ní vyryto jméno Buddha.

Archeologové objevili zpopelněné pozůstatky, které byly ukryty více než 1 000 let v truhle nacházející se v Číně, které by podle zpráv a nápisů na truhle mohly patřit Siddharthovi Gautamovi, který je více známý jako Buddha - zakladatel Buddhismu.

9,7 milionu let starý zub

tooth-1.jpg

Objev 9,7 milionu let starého zubu, který patřil druhu člověka, jež se údajně objevil až o několik milionů let později v Africe, odborníky naprosto šokoval.

Tento historický objev může přenést kolébku civilizace nejen z Afriky do Evropy, jak už delší dobu naznačují někteří vědci, ale také posunout historii našeho druhu o několik milionů let zpět.

Objev učinili odborníci z Německa, z nichž jeden o objevu prohlásil: "Nechci to moc dramatizovat, ale myslím, že po dnešku bychom měli začít od začátku přepisovat historii lidstva."