supernova.jpg

Co by se asi stalo, kdyby naši dávní předkové, kteří žili před 6 000 lety, spatřili na noční obloze velice jasný objekt? Pravděpodobně by si ho vyložili jako varovné, nebo možná božské znamení a dali by si záležet na tom, aby toto své pozorování natrvalo zaznamenali - kam jinam, než do kamene.

Výzkumníci si nyní myslí, že to je přesně to, co se jim podařilo objevit v Himálajích.

Podle archeologů představuje záhadný kámen, nalezený v Himálajíích v provincii Kašmír nejstarší známé zobrazení supernovy na noční obloze.

Překreslené vyobrazení promítnuté na hvězdnou mapu na pozadí. Objekt nalevo je supernova, objekt napravo je Měsíc.

Překreslené vyobrazení promítnuté na hvězdnou mapu na pozadí. Objekt nalevo je supernova, objekt napravo je Měsíc. [Tata Institute for Fundamental Research]

Podle vědců byla zobrazená svojí jasností srovnatelná s Měsícem a byla pozorovatelná okolo roku 3600 před naším letopočtem.

Vědci věří, že naši předkové si nemohli supernovy nevšimnout. Nejen, že ji pozorovali, ale své pozorování také zaznamenali do kamene.

Zachycená scéna zobrazuje dva velice jasné objekty na noční obloze, spolu s postavami zvířat a lidí.

Astrofyzik Mayank Vahia kámen, na němž je výjev zaznamenán, studoval a vyloučil při tom několik jiných možností. Věří například, že scéna nezachycuje dvě Slunce nebo Měsíc a Slunce ve stejnou dobu. Nakonec došel k závěru, že dávní obyvatelé museli pozorovat něco opravdu mimořádného a tím úkazem byla supernova, která explodovala tak blízko naší sluneční soustavy, že byla na obloze stejně jasná, jako Měsíc.

Vahia nicméně potřeboval důkazy o tom, že ze Země byla takto jasná supernova pozorovatelná mezi roky 4100 a 2100 před naším letopočtem.

Naštěstí pečlivě prošel astronomické záznamy o dávných supernovách a našel jednu, která přesně odpovídala té, kterou zaznamenali dávní pozorovatelé.

Supernova HB9 byla v tu dobu ze Země pozorovatelná a svojí jasností odpovídala Měsíci.

Původní kámen se zobrazením supernovy, Měsíce, zvířat a lidí.

Původní kámen se zobrazením supernovy, Měsíce, zvířat a lidí. [Tata Institute for Fundamental Research]

"Myslíme si, že se nejedná o vyobrazení lovecké scény, ale že jde mapu oblohy, která zobrazuje hlavní souhvězdí a Měsíc v den, kdy byla supernova poprvé pozorována." napsali badatelé, kteří promítli zobrazení scény vyryté do kamene na pozadí s hvězdnou mapou části oblohy, kde byla supernova HB9 viditelná. Zobrazení jednoho z lovců nápadně souhlasí s pozicí souhvězdí Orion, zvíře uprostřed odpovídá svojí pozicí souhvězdí býka.

"Lovec na pravé straně mohl být tvořen hvězdami ze souhvězdí Velryby, zvířata na pravé straně mohou být tvořena hvězdami z Andromedy a Pegase. Dlouhá, zahnutá linka, interpretovaná jako oštěp, může být ve skutečnosti obloukem velmi jasných hvězd."