Podle badatelů, kteří se těmito pyramidami skutečně zabývali, je pyramidový komplex v Bosně starý více než 12 000 let a byl vystavěn neznámou kulturou poblíž městečka Visoko nedaleko Sarajeva, hlavního města Bosny a Herzegoviny.
Objev staveb byl ohlášen v roce 2005, kdy doktor Semir Osmanagic oznámil, že místní podivné kopce jsou ve skutečnosti pyramidovým komplexem, který kromě toho, že zahrnuje největší pyramidy na světě, je propojen i podzemními tunely.
Nejen, že doktor Osmanagic tvrdí, že objevil čtyři pyramidy, ale stejně jako mnoho dalších badatelů je přesvědčen o tom, že jsou tyto pyramidy pozůstatkem neznámé a dávno ztracené civilizace.
Podle jeho teorie jsou pyramidy v Mezoamerice i v Egyptě ve skutečnosti dílem stejné civilizace, která postavila také pyramidy v Bosně a tento pyramidový komplex podle jeho slov může být "matkou všech pyramid".
V roce 2006 začal velký projekt, který měl odkrýt a obnovit takzvanou Pyramidu slunce.
Doktor Osmanagic si je jistý, že se jedná o nejdůležitější pyramidu z celého komplexu. Zároveň jde také o největší pyramidu na světě, měřící na výšku neuvěřitelných 360 metrů.
Projekt byl podporován dokonce i vládou Bosny a Herzegoviny, která vyčlenila na vykopávky v oblasti Visoko potřebné prostředky.
Doktor Osmanagic tvrdí, že během tisíců let některé z pyramid ztratily svůj původní tvar a materiál, který je za tu dobu pokryl nám v dnešní době nedovoluje prozkoumat jejich přesný tvar, takže je nutné je nejdříve odkrýt.
Rozhodnutí Bosenské vlády financovat tento projekt vzbudilo velké kontroverze, zejména v Evropské asociaci archeologů, která v roce 20065 sepsala manifest protestující proti rozhodnutí vlády Bosny a Herzegoviny financovat tento projekt.
"My, níže podepsaní profesionální archeologové ze všech částí Evropy, chceme tímto hlasitě protestovat proti pokračující podpoře vlády Bosny a Herzegoviny projektu takzvaných "pyramid", který probíhá v kopcích v oblasti Visoko. Základy tohoto projektu jsou čirý výmysl na nic netušící veřejnosti a tento projekt nemá místo ve světě skutečné vědy. Je to plýtvání už tak skromnými zdroji, které by mnohem lépe posloužily k ochraně skutečného archeologického dědictví, které odvrací pozornost od skutečných problémů, se kterými se archeologové v Bosně a Herzegovině denně potýkají."
Dopis podepsal Hermann Parzinger, prezident Německého archeologického institutu v Berlíně; Willem Willems, Inspector General z Rijksinspectie Archeologie v Haagu; Jean-Paul Demoule, prezident Národního institutu pro archeologický výzkum (INRAP) v Paříži; Romuald Schild, ředitel Institutu archeologie a etnologie na Polské akademii věd ve Varšavě; Vassil Nikolov, ředitel Institutu archeologie na Bulharské akademii věd v Sofii; Anthony Harding, prezident Evropské archeologické asociace; a Mike Heyworth, ředitel Britského archeologického společenství v Yorku.
Někteří badatelé jsou však přesvědčeni o tom, že celý tento dokument byl obrovských archeologickým spiknutím. Proč tolik snahy o zastavení jedněch vykopávek?
Pokud se nejedná o skutečné pyramidy, proč vynakládat takové úsilí na to, aby zastavili jednoho muže? Proč ho nenechat kopat a nedočkat se jeho zklamání? Asi jen čas ukáže, kdo má pravdu, zda doktor Osmanagic nebo archeologové, kteří protestovali proti jeho práci.
Podle odborníků bylo věnováno tolik snahy na zastavení práce doktora Osmanagice proto, že by během jeho vykopávek mohla zmizet důležitá a skutečná archeologická naleziště.
Podle zpráv odhalily jiné vykopávky, provedené v roce 2008 archeology, kteří neměli s doktorem Osmanagicem nic společného, středověké artefakty, což vedlo k hlasům požadujícím po vládě zrušení povolení k vykopávkám, které doktor Osmanagic obdržel.
Amar Karapuš, kurátor Muzea historie v Bosně a Herzegovině v Sarajevu k tomu řekl: "Když jsem o pyramidách četl poprvé, myslel jsem si, že je to velice dobrý vtip. Prostě jsem nechápal, jak by někdo na světě mohl něčemu takovému věřit."
Garrett Fagan z Penn State University se vyjádřil ještě ostřeji: "Nemělo by jim být dovoleno ničit opravdová archeologická naleziště v hodně za těmito výmysly. Je to jako kdyby někdo buldozerem rozboural Stonehenge aby našel tajné komnaty se ztracenými znalostmi pod ním."
Také Enver Imamović z univerzity v Sarajevu, bývalý ředitel Národního muzea v Sarajevu, vyjádřil obavy o to, že tyto vykopávky nenávratně poškodí historická místa jako je středověké královské město Visoko když řekl, že by mohly "nenávratně poškodit národní poklad".
Vědci navíc poukazují na to, že lidé, kteří obývali oblast Bosny a Herzegoviny v minulosti, byli pouze primitivním společenstvím o nízkém počtu obyvatel a neměli tak potřebné znalosti, nástroje ani zdroje ke stavbě takto monumentálních staveb.
Nicméně vědci mají vždy tendenci podceňovat schopnosti lidí, kteří žili tisíce let před námi a toto by nebyl zdaleka první případ.
Jedním z takových ukázkových případů je kultura Vinca, která obývala jihovýchodní Evropu v oblasti zhruba dnešního Srbska, ale také v částech Rumunska, Bulharska, Bosny, Černé hory, Makedonie a Řecka. Tato dávná kultura, která existovala zhruba před 10 000 lety vytvořila takzvané symboly Vinča, o kterých se někteří myslí, že se jedná o vůbec první proto-písmo. Z této kultury také pocházejí nejstarší doklady o metalurgii mědi.
Navzdory tvrdé kritice však doktor Osmanagic a jeho tým dále pokračovali za svým cílem. Jako obyvatel Bosny nemá doktor Osmanagic určitě žádný zájem na tom, aby zničil doklady o bohaté historii své země a podle mnohých je jeho jediným cílem odhalení bohaté historie jeho země, která nám zatím zůstává naprosto skryta.