Na Zemi není oblasti, která by budila více vášní a ukrývala více tajemství, než Antarktida.

Čím více ji zkoumáme, tím více nás udivuje. Tamní ledová poušť nám začíná pomalu odhalovat svá tajemství.

Jedno z nejaktuálnějších bylo objeveno geology z univerzity v Edinburgu, vedenými profesorem Robertem Binghamem. Ti objevili pod ledem Antarktidy 91 nových a dosud neznámých sopek.

Tento úžasný objev znamená, že západní pobřeží Antarktidy a její západní vnitrozemí je nejvíce aktivní sopečnou oblastní na planetě, dokonce ještě aktivnější než Východoafrický rift který byl dosud považován za místo s největší koncentrací sopek.

2D zobrazení sopek pod ledem Antarktidy

2D zobrazení sopek pod ledem Antarktidy

Objev byl publikován ve zvláštním vydání časopisu Bristké geologické společnosti.

Studie zahrnovala analýzu měření uskutečněných při předchozích výzkumech a použití radaru schopného prostoupit led, který byl vozidly a letadly transportován na různá místa aby pokryl co možná největší oblast západní Antarktidy.

Právě tam vedci objevili 91 sopek o jejichž existenci dosud neměli tušení, a z nichž některé jsou více než 4 kilometry vysoké.

Nicméně tento objev vyvolává mnohem více, než jen zvědavost. Odborníci varují, že pokud led v Antarktidě díky globálnímu oteplování roztaje, mohlo by se tamní sopky stát znovu aktivními. To by ještě více narušilo Antarktický ledový štít, a mohlo by to vést až jeho úplnému roztátí.

Takhle nějak by mohla Antarktida vypadat, pokud by její ledová pokrývka zcela roztála.

Takhle nějak by mohla Antarktida vypadat, pokud by její ledová pokrývka zcela roztála.

bude tedy velice důležité zjistit, tak rychle jak to jen půjde, jaká je pravděpodobnosti že se tyto sopky probudí.

Odborníci varují že i když jejich erupce nemusí dosáhnout povrchu ledového štítu, spodní vrstvy ledu mohou začít tát a drasticky destabilizovat celý kontinent, což by mělo velice znepokojující následky.

"Pokud by jeden z těchto vulkánů vybuchl, mohl by destabilizovat západoantarktický ledový štít." řekl odborník na ledovce Robert Bingham, jeden z autorů studie. "Cokoliv co zahájí tání ledovců - což by sopečná erupce určitě byla - jen urychlí pohyb ledu směrem do oceánů."

"Zásadní otázka je: jak aktivní jsou tyto sopky? To je něco, co musíme zjistit co nejdříve."

Nově objevené sopky mají velikost v rozpětí od 100 do 3 850 metrů.

Pozice některých nově objevených sopek v Antarktidě.

Pozice některých nově objevených sopek v Antarktidě. [Daily Mail Online]

Všechny se nacházejí pod silnou vrstvou ledu, která má v některých oblastech tloušťku až 4 kilometry.

"Byli jsme ohromeni." řekl Bingham. "Nečekali jsme že jich najdeme tolik. Téměř jsme ztrojnásobili počet sopek o kterých v západní Antarktidě víme. Také předpokládáme, že se jich zde nachází ještě mnohem víc, hlavně na mořském dně pod Rossovým ledovým šelfem, nepřekvapilo by ně tedy pokud by se ukázalo že tento region má největší koncentraci sopek na planetě, dokonce několikanásobně větší než východní Afrika, kde se nacházejí sopky Nyiragongo, Kilimandžáro, Longonot a ostatní aktivní sopky."