Natočte hlavu o 45°. Tak nejspíš Mars dříve vypadal. [NASA/ESA/STSCI/SPL]
Jack Wilson z univerzity v Durhamu ve Velké Británii a jeho kolegové použili speciální software k vylepšení snímků z družice NASA Mars Odyssey aby snáze identifikovali vodu na povrchu a těsně pod povrchem Marsu.
"Bylo to jako když vezmeme družici a snížíme její výšku nad povrchem planety na polovinu, zpozorovali jsme díky tomu věci které dříve vidět nebyly." uvedl Wilson.
Díky tomu našli v rovníkových oblastech planety mnohem více vody, než by tam podle předchozích studií mělo být. Také přišli na to, že oblast, o které jsme si mysleli, že ji tvoří vodní led pohřbený pod povrchem, je ve skutečnosti vulkanickou planinou, a útvary které vypadaly jako stopy po zaplavení mohou být ve skutečnosti sesuvy suché půdy.
Čerstvá voda
Odyssey není schopna nalézt vodu přímo, ale dokáže zjistit přítomnost vodíku. Jelikož na Marsu není mnoho jiných zdrojů ze kterých by se mohlo uvolnit velké množství vodíku, zjištění jeho přítomnosti naznačuje přítomnost vody. Na úpatí tří dávných vulkánů v oblasti rovníku Marsu Odyssey zjistila, že 10 až 40 procent povrchu tvoří vodík.
"Už z minulosti víme, že blízko pólů je pohřbený led." uvedl Wilson. "Také víme, že malé oblasti kde se nachází led jsou blízko rovníku."
Atmosférický tlak na rudé planetě je v průměru asi jen 0,6% tlaku na Zemi, což znamená že voda s teplotou vyšší než je bod mrazu se okamžitě vypaří. Rovníkové oblasti Marsu takovéto teploty dosahují pravidelně, takže pokud se zde nacházejí oblasti s ledem, znamená to že zde muselo být v minulosti mnohem chladněji.
Aby to bylo možné, musela by osa Marsu být nakloněna o více než 45 stupňů během posledních několika milionů let - tedy o více než 20 stupňů více než je nakloněna v současnosti.
Nepříjemně suchý
Zatímco některé části Marsu byly překvapivě mokré, jsou zde jiné oblasti kde bychom vodu očekávali, ale ve zkoumaných datech se neobjevila.
V roce 2005 si vědci, zkoumající snímky regionu poblíž rovníku Marsu, mysleli, že připomíná útvary které vidíme v Antarktidě, což mělo ukazovat na to, že se pod povrchem nacházejí zásoby ledu. Ale data z Odyssey ukázala v těchto oblastech méně vodíku, než v okolních oblastech, a naopak se zde objevilo hodně železa, což naznačuje že se spíše jednalo o lávové pláně.
Tyto výsledky také mohou přinést nový pohled na stopy po opakujících se sesuvech půdy, temné pruhy na povrchu Marsu které vypadají jako by byly spláchnuty vodou. Poblíž těchto formací není dostatek vodíku aby za nimi mohla stát pouze voda, takže se spíše jedná o menší zásoby vody nebo dokonce sesuvy vyschlé půdy.
Wilson nicméně upozorňuje, že instrumenty Odyssey nejsou schopny zaznamenat určité zásobárny vodního ledu, protože jsou pohřbeny pod metry prachu. Stejně tak může vodík, který Odyssey našla, pocházet z jiných zdrojů, jako jsou sloučeniny chlóru, které se nacházejí na povrchu Marsu.
Michael Mischna, planetární vědec z NASA Jet Propulsion Laboratory, upozorňuje, že tato zjištění si protiřečí s předchozími výsledky z roveru Curiosity. "Osobně věřím výsledkům z Curiosity více než těm z Mars Odyssey, jednoduše proto, že byly naměřeny přímo na povrchu." řekl.