Runy byly do kamene vyryty sice velice zřetelně, ale i tak velice nekvalitně.

Runy byly do kamene vyryty sice velice zřetelně, ale i tak velice nekvalitně.

Vědci věří, že tento záhadný kámen je starý nejméně tisíc let a byl objeven během rutinního archeologického průzkumu před zahájením stavby železničního projektu v Oslu v Norsku. Kámen obsahuje rytiny, známé jako runy.

Původ runového písma je stále nejasný. Mnoho ze symbolů staršího futharku nápadně připomíná písmena latinské abecedy. Jiným kandidátem na předka run jsou abecedy pocházející ze severní Itálie, které se datují do 5. století před naším letopočtem až 1. století našeho letopočtu a které všechny pocházejí z Etruské abecedy. Porovnáním jejich znaků můžeme najít množství podobností.

Na vykopávkách nyní pracuje více než 30 archeologů, kteří se snaží najít další podobné kameny, což z těchto vykopávek činí momentálně největší archeologický projekt Norska za posledních několik let.

Runový kámen objevený v Norsku. Hladká strana byla možná využívána jako nástroj.

Runový kámen objevený v Norsku. Hladká strana byla možná využívána jako nástroj.

Výzkumníci tvrdí, že tento objev donutí odborníky přehodnotit úroveň vzdělanosti obyvatel středověkého Osla, stejně jako četnost používání psaného písma.

"Nález runových nápisů ve vykopávkách jako jsou tyto je poměrně vzácný, proto se také tato informace mezi archeology velice rychle rozšířila." říká Kristine Ødeby, která vykopávky vede.

Ve starověké skandinávské mytologii byly runy božského původu, jejichž tvůrcem byl sám Ódin.

Tento druh psaného písma byl v Norsku a v jiných částech severní Evropy používán během středověku, zhruba mezi lety 500 až 1500.

Nález předmětů na kterých jsou takové symboly je však podle archeologů vzácný, navíc si nejsou jisti, kolik lidí bylo v tehdejší době schopno takové nápisy přečíst a jak rozšířené tedy runové písmo vlastně bylo.

Detail run nalezených na kameni.

Detail run nalezených na kameni.

Runy, které byly vyryty do kamene nejspíše používaného k ostření nožů, představují následující písmena: æ, r, k, n, a.

"Není jednoduché vyložit, o nápis znamená." říkají archeologové z Norského institutu pro výzkum kulturního dědictví (NIKU).

Písmena by mohla představovat jméno osoby, ale také by se mohlo jednat o slova "vystrašený", "ošklivý" nebo "bolest".

"Ten, kdo runy do kamene vyryl, pravděpodobně nebyl plně kvalifikován a teprve se runové písmo učil." myslí si Karen Holmqvistová, členka NIKU a odbornice na runové písmo, která poukazuje také na fakt, že způsob vyrytí run je velice nekvalitní.

"Tento objev však jen přispívá k poznání, že umění runového písma bylo ve středověkém Norsku relativně hodně rozšířené."

Obecná úroveň znalostí byla však i tak poměrně nízká a mnoho z těch, kdo tyto symboly psali bylo negramotných, dodávají archeologové. Každý symbol totiž sloužil nejen jako písmeno, ale měl sám o sobě i abstraktní význam.