time-travel.jpg

Cestování časem a stroje, které jej umožňují, jsou už po desítky let jedním z nejvíce se opakujících námětů nesčetných filmů a vědeckofantastických povídek a románů. Je pro to však důvod.

Možnost cestovat časem lidstvo přitahuje už celá tisíciletí.

A i když si mnozí myslí, že možnost cestování časem je absurdní myšlenka, někteří z nejlepších světových vědců tuto možnost zkoumali a stále zkoumají.

Dokonce i Albert Einstein se cestováním časem okrajově zabýval a prohlásil, že minulost, přítomnost a budoucnost existují současně.

Dnes už víme, že minimálně cestování časem do budoucnosti je se správnou technologií proveditelné. Pokud bychom měli k dispozici loď schopnost letět rychlostí blízkou rychlosti světla, pasažéři v této lodi by strávili na cestě několik dnů, zatímco lidé za Zemi by prožili několik let.

Nemáme však nejmenší představu o tom, jak by naši společnost ovlivnilo, kdybychom měli možnost cestovat čase. A hlavně nemáme představu o tom, jak by tuto možnost využili ti, kdo by ji měli - mohli by totiž cestovat časem podle libosti a měnit historii jakkoliv by se jim to hodilo.

A ačkoliv možnost napravit chyby minulosti může znít lákavě, netušíme jaké by tyto změny měly důsledky a jak by ovlivnily naši přítomnost a budoucnost.

Pokud se však podíváme do historie a začteme se do starověkých textů, zjistíme, že různé kultury se o různých formách cestování časem zmiňují už velice dlouho.

V indické mytologii je příběh, ve kterém král Raivata Kakudmi cestuje aby se setkal se svým stvořitelem, Brahmou. Ačkoliv tato cesta netrvala dlouho, když se Kakudmi vrátil na Zemi, zjistil že uplynulo 108 yugas. Každý yuga reprezentuje asi 4,32 milionů let.

Vysvětlení, které Brahma Kakudmimu dal je, že čas ubíhá na různých úrovních existence jinou rychlostí.

time-travel-wormhole.jpg

O cestování časem je zmínka také v Koránu. Příběh vypráví o skupině osob, které byly v roce 250 pronásledovány, a pod vedením boha se uchýlily do jeskyně, kde je bůh nechal spát. Probudili se o 309 let později.

Tento příběh je velice podobný křesťanskému příběhu o sedmi spáčích, liší se jen v detailech.

Podle Ericha von Danikena můžeme najít další příklad v Bibli.

Prorok Jeremiáš seděl spolu s několika přáteli a byl s nimi i mladý chlapec. Jeho jméno bylo Abimelech, a Jeremiáš mu řekl: "Vyjdi z Jeruzaléma, za městem je kopec, kde nám nasbíráš fíky." Chlapec šel a sbíral čerstvé fíky. Najednou, z ničeho nic, uslyšel Abimelech hlasitý zvuk a zvedl se vítr, a ztratil vědomí a omdlel. Po nějaké době se opět probudil a zjistil, že už je téměř večer. Běžel tedy zpět a zjistil, že město je plné cizích vojáků. Zeptal se tedy starého muže: "Co se tady děje? Kde je Jeremiáš a všichni ostatní?". Stařec mu na to odpověděl: "To bylo před 62 lety."

Příběh o cestování v čase uvedený přímo v Bibli.

Další příběh pochází z japonské legendy o muži jménem Urashima Taro. Tento muž prý navštívil podvodní palác dračího boha Ryujina. Zůstal zde tři noci a když se vrátil zpět, zjistil, že uplynulo 300 let.

V budhistickém textu Pali Canon se zase píše, že v nebi třiceti bohů čas ubíhá v jiném rytmu, a sto let na Zemi je zde jako jediný den.

time-travel-tunnel.jpg

V dnešní době je však nejslavnějším příběhem o cestování v čase nechvalně proslulý Filadelfský experiment, který se údajně odehrál v roce 1943. Hlavním cílem projektu bylo schovat námořní lodě a zneviditelnit je na radaru nepřítele.

Nicméně experiment dopadl strašlivě: nejen, že loď kompletně zmizela, ale byla přenesena do Norfolku. Když se objevila, někteří členové posádky byli zapuštěni přímo do jejího trupu, jiní se zbláznili, další úplně zmizeli a někteří byli přeneseni o budoucnosti.

Na experimentu se údajně podílel i Nikola Tesla, který provedl potřebné výpočty a vyvinul prototypy zařízení a generátorů použitých při pokusu. Toto je údajně také jeden z hlavních důvodů, proč byla po jeho smrti celá jeho práce zkonfiskována FBI a jeho výzkum byl utajen.

V roce 1960 přišla jiná zajímavá zpráva o cestování časem. Pellegrino Ernetti údajně vyvinul přístroj, který mu umožnil nahlížet do minulosti - Chronovizor.

Tento přístroj údajně dokázal detekovat, zesílit a konvertovat energii na obraz - podobně jako televize. To mu umožnilo sledovat, co se dělo v minulosti.

Fyzik a univerzitní profesor Ronald Lawrence Mallett z univerzity v Connecticutu pracuje na konceptu cestování časem i v dnešní době. Jeho práce je založena na Einsteinově teorii relativity a profesor je přesvědčen o tom, že cestování časem je možné. A nejen to, podle něj bude lidstvo do konce století schopno cestovat časem.

A samozřejmě nelze nezmínit fascinující příběh muže jménem Al Bielek, který údajně cestoval čase - do budoucnosti, do roku 2749.

Jsou to všechno jen příběhy? nebo je tu alespoň malá šance, že cestování časem je skutečně možné?