sphinx-hidden-chambers.jpg

Někteří by řekli, že je to jen nesmysl, ale existence velkého množství objevů, které nebyly nikdy zveřejněny, naznačuje něco jiného.

Pokud jde o průzkum starověkých archeologických nalezišť a staveb, zdá se, že zdaleka ne všechny objevy byly představeny veřejnosti.

Bohužel, toto se dá říct i o Sfinze v Gíze a obecně o celé planině v Gíze.

V této oblasti bylo provedeno obrovské množství archeologických studií, kterých se účastnily instituce a archeologové z celého světa a tyto studie jen dokazují, že pod planinou v Gíze leží mnoho tajemství, o kterých se nemluví.

Jedním z nejdiskutovanějších jsou prázdné prostory nacházející se pod Velkou pyramidou a pod Sfingou, které jsou už desítky let zahaleny tajemstvím a které oficiálně neexistují.

great-sphinx-subterranean-passages.jpg

Tyto prostory údajně obsahují odpovědi na to, jak se dávné civilizace vyvinuly a ukazují, jak byly skutečně vyspělé.

Velká Sfinga v Gíze je však zajímavá i z dalších hledisek.

V první řadě jde o největší monolitickou sochu na planetě a jedná se také o nejzáhadnější sochu jaká kdy byla nalezena.

Nemáme tušení proč byla postavena, kdo ji postavil, jak a netušíme vlastně ani kdy. Ve skutečnosti máme o Sfinze je velice útržkovité informace.

great-sphinx-hidden-passages.jpg

O Sfinze jsme toho hodně zjistili v roce 1987, kdy vědci z univerzity Waseda v Tokiu pod vedením Sakuji Yoshimury provedli elektromagnetický průzkum Velké pyramidy a Sfingy.

Tento průzkum přinesl šokující objevy: několik dutých prostor a tunelů pod oběma monumenty.

Ale kam tyto tunely vedou? A co v nich je? Kdo je vybudoval a jaký byl jejich účel? Odpovědi na tyto otázky zůstávají stále záhadou, protože velké množství informací o Sfinze je stále zahaleno tajemstvím.

Co však víme jistě je, že Sfinga není vyplněna - je dutá. Přes to, že většina lidí věří, že Sfinga je jeden pevný masivní kus kamene, japonští vědci při svém průzkumu zjistili něco zcela jiného.

Vědci zjistili, že v jižní části Sfingy jsou duté prostory o objemu od 2 do 3 metrů krychlových. Také na této části jejího těla objevili drážku, která vede pryč směrem od její zadní části.

Podobné drážky se nacházejí i na severní straně Sfingy, což naznačuje přítomnost tunelu vedoucího pod Sfingu, který by mohl spojovat severní a jižní dutiny v jejím těle.

Další dutiny pak byly objeveny přímo pod jejími předními tlapami. Tyto údajné "místnosti" pak spojují další tunely, vedoucí ještě hlouběji pod zem.

Sfinga na filmu z roku 1897 - toto jsou její nejstarší známé záběry. [YouTube]

Pokud tedy tyto tunely a místnosti opravdu existují, proč nebyly více prozkoumány? Proč vždy, když je učiněn podobný objev, jej někteří učenci raději ignorují nebo přímo popírají, místo aby se mu pokusili porozumět a lépe ho prozkoumat?

V roce 1991 badatelé provedli další průzkum Sfingy. Jejich průzkum j potvrdil všechny objevy vědců z Tokijské univerzity z roku 1987.

Thomas Dobecki a John Anthony West prozkoumali okolí Sfingy pomocí seismických odrazů. Objevili podpovrchové dutiny pod levou přední packou a pod levým bokem.

Tato data také odpovídají mnohým snímkům, z nichž některé jsou velice staré, ukazujícím bez jakýchkoliv pochyb, že pod Sfingou jsou tunely.

sphinx-entrance-1.jpg
sphinx-entrance-2.jpg

Podle server secrethistoy.wikia.com, který tuto teorii podporuje, navíc existují důkazy pro to, že v horní části zad Sfingy existuje obdélníkový vstup vedoucí do jejích útrob. Tento vstup je jasně patrný na starých záběrech a fotografiích Sfingy.

Všechny tyto objevy jsou také shrnuty v knize Poselství Sfingy (Message of the Sphinx), kde její autoři Graham Hancock a Robert Bauval tvrdí, že Egyptská vláda společně s americkými archeology zablokovala jakékoliv další vyšetřování okolo Sfingy nebo pod ní, což znemožnilo další průzkum těchto dutin a nalezení jejich případného obsahu.

Když tedy máme vědecké důkazy pro existenci těchto prostor a dokonce i fotografickou evidenci podporující tyto objevy, proč nebyla tato místa prozkoumána?

Opravdu se jedná o zakázanou archeologii? Nebo nás to prostě jen nezajímá?