Dalekohled v jeho moderní podobě poprvé vynalezl slavný nizozemský matematik a astronom Galileo. Nejenže dalekohled vynalezl, ale také jej jako první použil v astronomii. A přestože někteří tvrdí, že dalekohled mohli dříve vynalézt i jiní lidé, současná věda pro něco takového nemá žádné důkazy. Mohla by to ale být pravda?

Nimrudská čočka je 3000 let starý kus horského křišťálu, který sir John Layard objevil v roce 1850 v asyrském paláci Nimrud v dnešním Iráku.

Nimrudská čočka je 3000 let starý kus horského křišťálu, který sir John Layard objevil v roce 1850 v asyrském paláci Nimrud v dnešním Iráku. [Wikipedia]

Dalekohledy byly pravděpodobně vynalezeny a používány v mnoha starověkých civilizacích dávno před Galileem, ale nebyly příliš rozšířené. Layardova čočka, známá také jako Nimrudská čočka - 3000 let starý horninový krystal objevený v asyrském paláci Nimrud v Iráku - by toho mohla být dokonalým důkazem.

Nimrudská čočka je mírně oválná a byla pravděpodobně vybroušena na brusném kolečku. Její ohnisková vzdálenost je asi 12 centimetrů a ohnisko se nachází asi 11 centimetrů od rovné strany, což odpovídá trojnásobné lupě.

Asyřané ji pravděpodobně používali jako zvětšovací sklo, nástroj k rozdělávání ohně soustředěním slunečního světla nebo jako ozdobnou inkrustaci. Na povrchu čočky se při broušení vytvořilo dvanáct dutin, které obsahovaly zachycenou tekutinu, nejspíše naftu nebo jinou tekutinu zachycenou v surovém krystalu.

Ačkoli se někteří vědci domnívají, že starověcí Asyřané používali nimrudskou čočku jako součást dalekohledu, čímž vysvětlují jejich sofistikované znalosti astronomie, většina ostatních vědců tvrdí, že optická kvalita čočky se nezdá být vhodná pro pozorování vzdálených hvězd a planet.

Přesvědčení, že nimrudská čočka byla teleskopickou čočkou, vzniklo z toho, že staří Asyřané viděli Saturna jako boha obklopeného prstencem hadů, což je jejich interpretace Saturnových prstenců viděných nekvalitním dalekohledem.

V roce 1980 objevila skupina archeologů z Chicagské univerzity při vykopávkách paláce v Nimrudu, starověkém asyrském městě v Iráku, nimrudskou čočku. Čočku našli pohřbenou mezi dalšími kusy rozbitého skla podobného vzhledu, které připomínalo části z rozpadajícího se předmětu vyrobeného pravděpodobně ze dřeva nebo slonoviny.

Čocka je vystavena ve vitríně č. 9 dolní mezopotámské galerie v místnosti č. 55 Britského muzea. Existence nimrudské čočky s jistotou dokazuje jednu věc: Galileo nebyl první, kdo vynalezl tyto čočky a našel jejich praktické využití.

Oválná intarzie z horského křišťálu: broušená a leštěná, s jednou rovnou a jednou mírně vypouklou plochou. Byl považován za optickou čočku, ale praktické využití by bylo malé nebo žádné.

Oválná intarzie z horského křišťálu: broušená a leštěná, s jednou rovnou a jednou mírně vypouklou plochou. Byl považován za optickou čočku, ale praktické využití by bylo malé nebo žádné. [The British Museum]

Druhá čočka, pravděpodobně z pátého století před naším letopočtem, byla objevena v posvátné jeskyni na hoře Ida na Krétě. Je kvalitnější a výkonnější než čočka z Nimrudu.

Pompeje, starověké město nedaleko Neapole v Itálii, bylo pohřbeno výbuchem Vesuvu v roce 79 n. l. V roce 79 n. l. se v něm nacházel i jeden z nejstarších objektivů. Plinius a Seneca, starořímští spisovatelé, popisují čočku, kterou používal rytec v Pompejích. Dá se najít řada indicií a důkazů, které naznačují, že dalekohledy byly vynalezeny a používány v mnoha starověkých civilizacích dlouho před Galileem.

Asyřané byli v 6. století př. n. l. dobyti Perskou říší, načež převzali perskou kulturu a praktiky. Předpokládá se, že Asyřané byli první, kdo se systematicky zabýval astronomií, a to již v 7. století př. n. l.. Své znalosti geometrie, aritmetiky a astrologie - v kombinaci s vášní pro pozorování - využili k vybudování jedné z největších civilizací, které kdy existovaly.

Nástroje, jako je nimrudská čočka, proto mohli starověcí Asyřané používat k pozorování hvězd a zaznamenávání informací o nich - což je raný příklad toho, co lze považovat za vědu, a ne jen za pověru nebo magii.

Podle některých badatelů starověcí obyvatelé Asýrie vyvinuli jedinečnou čočku pro zaostřování světla vzdálených objektů tak, aby se jevilo dostatečně velké a bylo možné je dobře vidět. Výsledkem bylo optické zařízení známé jako "astronomický dvojitý hrozen" nebo jak ho známe dnes: první dalekohled na světě.