Obyvatelé Sahary byli nenadálou sněhovou nadílkou velice překvapeni. [Zineddine Hashas / Geoff Robinson]
Studená vlna, která v posledních dnech zasáhla větší části Severní Ameriky si našla svoji cestu i do Španělska a Afriky. A právě v Africe díky ní Sahara změnila svoji barvu z obvyklé červené až hnědé na světle bílou poté, co poušť přikryla sněhová pokrývka, která překvapila nejednoho tamního obyvatele.
Tato sněhová nadílka je třetím zaznamenaným sněžením na severu Sahary od 18. února 1979, kdy bylo oficiálně zaznamenáno vůbec první sněžení v těchto místech.
V prosinci 2016 pokryl suchý písek Sahary další sníh a proměnil ji v nekonečnou pustinu sněhu a ledu.
Meteorologové odhadují, že tato sněhová nadílka by mohla na některých místech Sahary dosáhnout tloušťky až 15 centimetrů.
Sahara je největší teplou pouští na Zemi a třetí největší pouští oblastí po Antarktidě a Arktidě. S rozlohou více než 9 065 000 km2 pokrývá většinu severní Afriky a její rozloha se téměř rovná rozloze Číny nebo Spojených států amerických.
Sahara se rozprostírá od Černého a Středozemního moře až po Atlantik.
Na jihu odděluje Saharu od zbytku kontinentu Sahel, pás polosuchých savan, který pokrývá sever subsaharské Afriky.
Z pohledu meteorologie se saharské klima v průběhu času zásadně měnilo, od vlhkého po pouštní podnebí, trvající posledních několik tisíciletí.
Tyto změny přicházejí v cyklech dlouhých 41 000 let, ve kterých se mění sklon zemské osy mezi 22° a 24,5°.
V současné době se Sahara nachází v suchém období, nicméně vědci očekávají, že se na Saharu vrátí vlhké až tropické klima během příštích 15 000 let.