"Vesmír už nám ukázal, že nejběžnějších typem planet jsou malé planety a naše studie odhaluje, že je velká pravděpodobnost, že takové planety obíhají i hvězdy Alfa Centauri A a B." tvrdí Debra Fischerová, profesorka z univerzity Yale a odbornice na exoplanety.
Profesorka Fisherová se zabývá hledáním exoplanet podobných Zemi už celá desetiletí.
Alpha Centauri (vlevo), Beta Centauri (vpravo) a Proxima Centauri (v červeném kroužku). [Wikipedia]
Systém Alfa Centauri tvoří tři hvězdy: Centauri A, Centauri B a Proxima Centauri. Objev planet podobné svojí velikostí Zemi z roku 2017, která obíhá Proximu Centauri spustil novou vlnu vědeckého zájmu o tento hvězdný systém.
Protože je Alfa Centauri relativně blízko Zemi, zhruba 4,37 světelného roku, mělo by se jednat o "naši první zastávku mimo Sluneční soustavu" říká Fisherová. "Je prakticky jisté, že hvězdy Alfa Centauri A a B obíhají malé kamenné světy."
Studie je založena na datech z nových citlivějších spektroskopů nainstalovaných na observatořích v Chile: Chironu, postaveném týmem Fischerové, Harpsu, postaveném týmem vědců ze Ženevy a Uvesu, který je součástí projektu VLT.
První autorka studie a doktorandka na Yale, Lily Zhao, zjistila, že Alfu Centauri A nejspíše obíhají malé kamenné planety, které nejsou dohromady hmotnější než asi 50 Zemí. Alfu Centauri B obíhají světy o celkové hmotnosti ne více než 8 Zemi a Proximu Centauri obíhají planety o hmotnosti méně než poloviny hmotnosti Země.
Alfa Centauri A a její okolí. [Wikipedia]
Studie navíc vyloučila existenci většího množství velkých planet, což, podle Zhao, odstranilo možnost existence planet podobných Jupiteru, které by měnily oběžné dráhy menších planet nebo generovaly asteroidy, které by tyto planety mohly zasáhnout.
"Toto je velmi optimistická studie, která využívá existující data aby vyvodila nové důsledky." řekla Lily Zhao. "Díky jinému přístupu k použití stávajících dat jsme byli schopni vyloučit existenci velkých planet, která by mohla ohrozit menší světy a zúžit tak oblast hledání pro budoucí astronomy."