Stejně jako odborníci v Egyptě zkoumají vnitřek pyramid speciálním vybavením jako je radar pro hloubkový průzkum země a muonové detektory, začali archeologové v Mexiku zkoumat starověké místo Chichén Itzá pomocí nejmodernější technologie.
Stupňovitá pyramida, známá jako El Castillo, nebo také pyramida v Chichén Itzá byla postavena už před tisíci lety dávnými Mayi.
Výzkumníci zde v současné době provádějí něco, co je nazýváno nejkomplexnější studií za posledních 50 let.
Kromě jiných vyspělých technologií použijí výzkumníci radar pro hloubkový průzkum země, který by měl odhalit zatím neznámé chodby a tajné místnosti nacházející se pod pyramidou, aniž by bylo třeba kopat.
Kromě toho bude použito několik sonarů připevněných na kajaky, které by měly pomoci s průzkumem místních rozsáhlých vodních cest a cenot.
"V tak velkém rozsahu se o takový průzkum ještě nikdo nepokusil, ale jsme přesvědčeni, že nám to pomůže porozumět tomuto místu způsobem, jaký by jinak nebyl možný." uvedl Guillermo de Anda, podvodní archeolog z Mexického národního antropologického a historického institutu a ředitel projektu Great Maya Aquifer Project. "Věřím, že s těmito informacemi budeme schopni říct, zda je na pověstech o místním podsvětí něco pravdy."
Když se legendy stanou realitou
Mayské legendy mluví o vodních bludištích hluboko pod pyramidou v Kukulkanu, a odborníci mají podezření, že se přímo v srdci pyramidy nacházejí skryté místnosti.
Dávní Mayové věříli, že jeskyně, tunely a závrty, neboli centos, mají spojení s bohy a také věřili, že vše, od plodnosti až po déšť, hromy a blesky vacházelo z podsvětí.
V jazyce Mayů znamená Chichén Itzá "ústa studny itzů", což odkazuje na posvátnou cenote, obrovskou přírodní studnu kterou dávní obyvatelé Yucatánu považovali za jeden z hlavních vchodů do podsvětí, domova mnohých bohů.
Navíc tento název odkazuje na itzy, mocné mýtické pány tohoto starověkého města, kteří mu měli vládnout v době jeho stavby a největšího rozkvětu.
Posvátná cenote v Chichén Itzá byla považována za jedno z nejdůležitějších poutních míst Mayské kultury a poutníci z celé střední Ameriky ji často navštěvovali.
Výzkumníci doufají, že laserové skenování a fotogrammetrie jim pomůže takovéto prostory odhalit díky vytvoření přesné trojrozměrné mapy oblasti, na povrchu i pod ním.
Už během prvního týdne výzkumu odhalil sonar dvě podvodní a několik suchých jeskyní, z nichž jedna obsahuje ženské petroglyfy.
Radar také odhalil několik anomálií za zdmi chrámu a pod podlahou trůnu Rudého jaguára, přímo uvnitř stavby.
"Musíme počkat až bude dokončena analýza všech dat a lépe tak porozumíme tomu, co jsme našli." vysvětlil Corey Jaskolski, inženýr pracující pro National Geographic.
"Myslím, že tento přístup nám řekne hodně o tajemstvích, která pyramida stále ukrývá."
Výzkumníci se také chystají použít dron vybavený LIDARem a termálními senzory, aby pronikli hustou vegetací Yucatánu a našli případné další přírodní závrty v okolí.