Výzkum publikovaný vědci z francouzské Univerzity Jeana Monneta ukázal něco, co se dosud objevovalo jen ve vědeckofantastické literatuře: oceán neuvěřitelné hloubky, nacházející se hluboko pod povrchem země.

Pro Steva Jacobsena, jednoho z členů výzkumného týmu, ukazuje tento objev existenci rezervoáru vody mnohem většího, než jsme dříve věřili, že je vůbec možné.

Brazil-diamond.jpg

Navíc se jedná o nejhlouběji se nacházející zásobu vody, jaká kdy byla nalezena, protože se nachází ve třetině vzdálenosti mezi vnější vrstvou naší planety a jejím jádrem, v hloubce asi 1 000 kilometrů.

Tento úžasný objev umožnil zvláštní typ diamantu vyvržený vulkánem před zhruba 90 miliony lety, který byl nalezen poblíž řeky São Luiz v prefektuře Juína v Brazílii.

Tento kámen má ve své struktuře nepravidelnosti, které byly vytvořeny v prvních chvílích při jeho zformování. Tyto přirozené defekty ukazují neobvyklou akumulaci "uzavřených" minerálů uvnitř diamantu, které obsahují hydroxylové ionty pocházející z vody.

Přítomnost minerálů typických pro hlubší vrstvy zemského pláště navíc umožnila vědcům zjistit, z jaké hloubky tato voda pochází.

The-inside-of-our-planet.jpg

Vědci věří, že tento nález nám umožní pochopit proč má naše planeta deskovou tektoniku a jakou roli hrála voda při jejím vytvoření a udržování.

"Pokud by tam ta voda nebyla, pravděpodobně bychom byli všichni potopení." věří Jacobsen, který také věří, že právě tento typ objevu nám pomůže pochopit, jak se vytvořily pozemské oceány a atmosféra.

Podle Jacobsena by nám tato studie mohla pomoci pochopit, proč je Země jedinou planetou s deskovou tektonikou, kterou známe.

"Kdyby nebylo vody uvnitř Země, tření v zemském plášti by bylo neefektivní a nakonec by se zastavilo." vysvětlil výzkumník.

"Na povrchu se tření uvnitř zemského pláště projevuje pohybem tektonických desek, procesem, při němž vznikají sopky. Sopky mají také zásadní úlohu při vytváření pláště, na kterém žijeme. Pokud by se tedy sopečná činnost zastavila, zastavilo by se i formování zemského pláště, což by spustilo řetězovou reakci, při které by se postupně zastavily všechny aktivity planety."