yutu-moon-glass-spheres.png

Čínské vozítko Yutu-2 nepřestává udivovat podivnými objevy na Měsíci - nebo to alespoň tvrdí vědci kteří zpracovávají získaná data. Čínské vesmírné úřady nyní tvrdí, že našly několik záhadných skleněných koulí, které se nacházejí na odvrácené straně měsíčního povrchu.

Tým, který stojí za tímto objevem, zveřejnil o nálezech článek v časopise Science Bulletin, v němž objekty popisuje jako "průsvitné skleněné koule".

Koule mají podle nich zhruba centimetr v průměru a byly spatřeny na snímcích pořízených panoramatickou kamerou na roveru Yutu-2 na temné straně Měsíce.

I když je to nepochybně překvapivé, sklo bylo na Měsíci objeveno již dříve v mnoha případech, a to v důsledku dopadu meteoritů nebo vulkanické činnosti Měsíce v minulosti.

Sklo, které podle vědců objevil Yutu-2, je však neobvyklé, protože koule jsou podle nich větší než sklo, které se na Měsíci obvykle vyskytuje. Nejnovější vzorky skla mají také jedinečné světle hnědé zbarvení a jsou průsvitné.

"Tyto kuličky nám jednoduše vyrazily dech, protože jsou na Měsíci tak jedinečné," uvedl ve svém prohlášení Dr. Zhiyong Xiao, docent v Planetární environmentální a astrobiologické výzkumné laboratoři na Sun Yat-sen University a hlavní autor studie.

Low-Res_27.png

Xiao dodal, že tento objev může naznačovat, že podobné skleněné koule mohou být na odvrácené straně Měsíce běžné. Pokud tomu tak je, může to být podle něj také nesmírně cenný zdroj pro budoucí měsíční kolonie, které by mohly použivat místní sklo jako stavební materiál nebo k výrobě nástrojů.

Samozřejmě, k výrobě skleněných oken a skleníků na Měsíci máme pravděpodobně ještě daleko, ale i tak je to velmi fascinující objev který nám otevírá nové možnosti.

Ačkoli se přítomnost těchto drobných kuliček zdá být věrohodná, stojí určitě za zmínku, že Yutu-2 byl během svého působení na Měsíci zdrojem některých pochybných tvrzení. Stačí si vzpomenout na "měsíční krychli", ze které se vyklubal obyčejný kámen, nebo záhadný "gel", ze kterého se vyklubal další obyčejný kámen.

I v případě těchto koulí bychom se tedy měli zdržet ukvapených závěrů a počkat, dokud nepřijdou další data.