UFO-spotters-are-baffled-by-green-lights-on-the-moon.jpg

Jak se společnost vyvíjela a rozvíjely se technologie, začalo se vše měnit a ve společnosti začalo pozvolna převládat kritické myšlení.

Na začátku 17. století pak začali lidé stále více vzhlížet k vědě a ke hvězdám, kde hledali odpovědi. Vyvstaly nové otázky, na které najednou náboženství nemělo odpovědi.

S vynálezem refrakčního teleskopu v roce 1608 se objevila také posedlost lidstva hvězdami. Lidé se dívali na hvězdy, prohledávali noční oblohu a hledali cokoliv, co by jim pomohlo zodpovědět otázky, jež zůstávaly nezodpovězeny celá staletí.

Jak lidé stále více používali teleskopy, začali vídat věci, které nedokázali vysvětlit. Věci na noční obloze, věci na měsíčním povrchu.

Jedním z nejzajímavějších pozorování UFO je bezpochyby událost, která se odehrála v roce 1668 kdy koloniální kazatel Cotton Mather spatřil podivý objekt pohybující se po povrchu Měsíce. Zajímavé je, že nebýt archivů NASA, pravděpodobně by se na toto pozorování zapomnělo.

Pokud se podíváme na Chronologický katalog zaznamenaných událostí na Měsíci, zjistíme, že jde zde záznam o pozorování z roku 1668, kdy novoanglický kněz, reverend Cotton Mather pozoroval svým teleskopem Měsíc a zaznamenal pozorování "svítící tečky připomínající hvězdu" která se pohybovala po povrchu Měsíce.

A i když se můžeme jen dohadovat o tom, co Cotton Mather v roce 1668 vlastně viděl, známe hned několik vesmírných úkazů, které by mohly takový jev způsobit.

Také známe několik pozemských atmosférických jevů, které mohou způsobit "zjevení" v podobě zářící koule světla, která se při pohledu z dálky skrz teleskop může jevit jako hvězda.

V dnešní době pozoruje noční oblohu obrovské množství lidí a mnoho z nich vidí ze svého dvorku nebo terasy věci, které nedokáže vysvětlit.

Od záhadných objektů talířovitého nebo doutníkovitého tvaru po stíny a světla pohybující se na povrchu Měsíce se tato pozorování stala běžnou součástí všedních dnů.

Co je však na pozorování z roku 1668 významné je fakt, že prominentní představitel náboženství tuto událost nezaznamenal jako znamení od Boha, ale jako astronomickou událost. Neznámou událost.

Po Matherově pozorování se začaly objevovat další podobné zprávy a lidé se na pozorování Měsíce více zaměřili.

Sir John Herschel používal ke svým astronomickým pozorováním teleskop se zrcadlem o průměru 120 centimetrů.

Sir John Herschel používal ke svým astronomickým pozorováním teleskop se zrcadlem o průměru 120 centimetrů. [Wikipedia]

V roce 1783 astronom Sir John Herschel (mimo jiné objevitel planety Uran) zaznamenal během zatmění měsíce pozorování zvláštních světel s jasností +4 mag. O čtyři roky později, v roce 1787 , zaznamenal pozorování objektů na povrchu Měsíce, které "žhnuly jako hořící uhlíky".

V roce 1784 pak astronom a člen Královské společnosti reverend Nevil Maskelyne ohlásil pozorování "světel ve stinných místech Měsíce".

V listopadu 1821 pak Sir John Herschel znovu zaznamenal pozorování zvláštních světel, které se opakovalo "třikrát za sebou".

Pozorování UFO nejen na Zemi, ale i ve vesmíru a na Měsíci tedy zdaleka není výsadou moderní doby, ale má poměrně dlouhou tradici. A ačkoliv má většina z těchto pozorování pravděpodobně logické vysvětlení, můžeme se jen dohadovat o tom, co tehdy lidé svými teleskopy ve skutečnosti viděli.