Událost později zkoumali vědci a výzkumníci a mnozí z nich dospěli k závěru, že toto pozorování UFO je věrohodným důkazem existence "neidentifikovaných leteckých jevů". Co přesně se tedy 24. dubna 1964 stalo?

Loď kterou údajně pozoroval Lonnie Zamora 24. dubna 1964.

Loď kterou údajně pozoroval Lonnie Zamora 24. dubna 1964. [Wikipedia]

Událost

Pozdě odpoledne 24. dubna 1964 Lonnie Zamora ve službě pronásledoval ujíždějící auto, které mířilo na jih od Socorra. V 17:54 hodin, když se řítil po silnici, uslyšel hlasitý zvuk a byl svědkem plamenů na obloze ve vzdálenosti asi půl míle až míli.

Původně si myslel, že jde o boudu s dynamitem, která vybuchla, a usoudil, že by jí měl dát přednost před ujíždějícím autem. Opustil tedy svou honičku a vydal se na další průzkum. Informoval Nepa Lopeze, svého rádiového dispečera, o tom, co viděl a slyšel, a pak se vydal směrem k místu výbuchu.

Když se přiblížil k místu, kde viděl výbuch, spatřil ve vzdálenosti asi 140 metrů objekt, o kterém se domníval, že by to mohlo být vozidlo, které potřebuje pomoc. Kontaktoval úřad šerifa a informoval ho, že se chystá prošetřit možnou nehodu. Oslovil také Samuela Chaveze, policejního seržanta z Nového Mexika, aby mu pomohl s vyšetřováním.

Když se Lonnie Zamora přiblížil k oblasti, z níž vycházel kouř, opustil policejní vozidlo a vydal se směrem k opuštěné oblasti. Poté, co dosáhl okraje malého údolí, spatřil velké bílé plavidlo, které později popsal jako tvarem a velikostí podobné zásobníku na propan.

První kontakt

Plavidlo stálo na suchém povrchu pouště na čtyřech nohách a na boku mělo červený znak šípu směřujícího vzhůru pod obloukem. Pak ale Lonnie Zamora ke svému překvapení spatřil, jak do plavidla vstupují dvě postavy podobné malým dospělým.

Postavy měly na sobě bílé obleky, které připomínaly laboratorní kombinézy, a když spatřily Lonnieho Zamoru, rychle pospíchaly k plavidlu. V očekávání nějakého útoku se Lonnie vrhl do úkrytu. Pak však uslyšel zvuk podobný bouchnutí dveří auta a uviděl, jak plavidlo vzlétá.

Plavidlo a jeho posádka

Plavidlo a jeho posádka [Wikipedia]

Když se objekt nebo plavidlo začalo zvedat, Lonnie Zamora opět uslyšel hlasitý zvuk a uviděl jasně modré plameny. Poté plavidlo rychle vzlétlo k obloze. Lonnie se vrátil ke svému policejnímu vozu a ohlásil, co viděl.

Možnost, že by se jednalo o podvod nebo omyl ze strany Zamory, byla rychle vyloučena. Po incidentu se na místo vypravila řada místních lidí, kteří byli svědky prohlubní po přistávacím zařízení a také spáleného popela na zemi, který odpovídal popisu policisty ohledně startu plavidla.

Další svědectví

Kromě Lonnieho Zamory se objevila řada dalších svědků, kteří ve stejný den a ve stejnou dobu hlásili, že viděli něco velmi neobvyklého. Mnoho lidí uvedlo, že viděli plavidlo ve tvaru "vejce" nebo byli svědky modravého plamene přibližně ve stejnou dobu, kdy je viděl Lonnie Zamora.

Tito svědci se navíc přihlásili a popsali, co viděli, ještě předtím, než se Zamorova zpráva dostala na veřejnost, což přispělo k věrohodnosti popisů. Mezi dalšími svědky, kteří uvedli, že viděli plavidlo a plameny, byli dva turisté jménem Larry Kratzer a Paul Kies a pět dalších turistů z Colorada.

Další stovky lidí pak potvrdily hlasitý zvuk, který bylo slyšet při přistání a vzletu plavidla.

Vyšetřování

Po incidentu jej ihned začala vyšetřovat skupina policistů, kteří na místo dorazili a postupovali jako na místě činu. Pořídili fotografie stopy a další otisky, které po sobě zanechali přistávací nohy plavidla. Pro účely vyšetřování byl také sebrán zuhelnatělý písek.

Na místo však rychle dorazily federální úřady, které zabavily všechny shromážděné důkazy a předaly vyšetřování americkému letectvu. Poté byly zveřejněny závěry tohoto vyšetřování, které vysvětlovaly, že pozorovaný incident byl způsoben přírodními událostmi.

Druhou zprávu však poté rozeslalo americké letectvo interně v rámci tajného vyšetřování projektu Blue Book. Podle druhé zprávy bylo veřejné vysvětlení zástěrkou a letectvo nebylo schopno dospět k závěru ohledně toho, co policista viděl.

Projekt Blue Book také dospěl k závěru, že neexistuje žádná technologie, která by mohla být za pozorování zodpovědná. Incident zůstal nevyřešen.

Vzlet lodi, kteoru údajně pozoroval Lonnie Zamora.

Vzlet lodi, kteoru údajně pozoroval Lonnie Zamora. [Wikipedia]

Testovací let, nebo podařený žert?

V průběhu let se objevila řada různých vysvětlení možného pozorování UFO. Jedním z nejvěrohodnějších vysvětlení je, že se jednalo o utajovaný testovací let.

V době, kdy k incidentu došlo, testovala NASA na nedaleké raketové střelnici White Sands Missile Range lunární modul. Zastánci této teorie se domnívají, že Lonnie Zamora musel tento test vidět a dvě bytosti, které viděl, mohli být vědci, kteří se v poušti během testu nacházeli.

Tato teorie však není stoprocentně věrohodná, protože místo, kde NASA prováděla testy, je vzdáleno asi 160 kilometrů od místa, kde byly vidět plameny a slyšet zvuk. Testy lunárního modulu navíc probíhaly za pomoci vrtulníku. Pokud tedy probíhaly testy, měl Lonnie Zamora zaznamenat i přítomnost vrtulníku.

Dalším vysvětlením incidentu je, že šlo o cílený žert studentů nedaleké vysoké školy. Jiné teorie o naznačují, že by mohlo jít o přelud způsobený vyčerpáním z horka, meteorologický balón, formaci hvězd na nebi nebo dokonce tajnou vojenskou technologií.

Díky důvěryhodnosti Lonnieho Zamory jako pozorovatele a skutečnosti, že tutéž událost vidělo a stejným způsobem popsalo i mnoho dalších lidí, je incident zaznamenán jako věrohodné pozorování UFO. Přestože úplné vysvětlení celého incidentu není k dispozici, je zde velice reálná možnost, že je pravdivý.

Mnoho nadšenců UFO věří, že se jedná o autentické pozorování mimozemšťanů a mimozemské technologie. Věří, že bytosti, které Lonnie Zamora viděl, byly skutečně mimozemské formy života. Ať už je to pravda, nebo ne, zdá se, že se celá událost vzpírá přízemnějším vysvětlením. Jednalo se o návštěvníky z hvězd? To se možná nikdy nedozvíme.