1942-battle-la.jpg

Tento incident se odehrál necelé tři měsíce poté, co se Spojené státy oficiálně zapojily do Druhé světová války po útoku na Pearl Harbor japonským letectvem a den po bombardování v Ellwoodu 23. února 1942.

Prvotní zprávy udávaly, že palba z protiletadlových zbraní byla odpovědí na útok japonského letectva, ale na tiskové konferenci pořádané krátce po události zástupce amerického námořnictva Frank Knox uvedl, že celý incident byl pouze "falešný poplach".

Noviny vzápětí publikovaly sérii článků a spekulovaly o zakrývání stop.

Někteří ufologové dokonce tvrdili, ale masivní palba z protiletadlových zbraní neměla za cíl japonské bombardéry, ale mimozemské lodě.

Ale jelikož se zdá, že všechna "dobrá pozorování UFO" nejsou nic víc, než meteorologické balóny, přidalo se k tomuto trendu i letectvo Spojených států a v roce 1983 přisoudilo tuto událost "nervozitě z války", kterou pravděpodobně vyhrotil ztracený meteorologický balón, který se zatoulal nad Los Angeles a kterou po prvních výstřelech umocnily záblesky a stopy palby z různě rozmístěných protileteckých baterií.

Zástupce ze Santa Moniky, Leland Ford, však přes to žádal prošetření incidentu zvláštní komisi a řekl: "Žádné z nabízených vysvětlení nedokázalo z této události odstranit nálepku 'naprosté záhady'. Mohlo se jednat o cvičení, které však vyděsilo 2 miliony lidí, mohlo se jednat o omyl, mohlo se jednat i o záměr, který měl odvést pozornost od problémů s válečnou výrobou v jižní Kalifornii."

Záběry z Bitvy o Los Angeles doplněné o autentický záznam zpráv vysílaných v rádiích. [YouTube]

Ufologové po celém světě nicméně věří, že armáda nestřílela na meteorologický balón ani na japonské bombardéry, ale na skutečnou mimozemskou loď. Tuto domněnku však opírají o jedinou fotografii uveřejněnou v novinách Los Angeles Times 26. února 1942 spolu se zprávou o celé události. Podle ufologů je na fotografii jasně vidět, že reflektory jsou zaměřeny na objekt diskovitého tvaru, který se vznáší ve vzduchu.