Astronomové nyní usilovně zkoumají kometu ʻOumuamua a hledají známky mimozemské technologie, protože se mezi odborníky objevily pochyby o tom, zda je tento objekt doutníkovitého tvaru skutečně pouhou mezihvězdnou kometou.

Vědci hledající mimozemskou inteligenci, financovaní ruským miliardářem Yuri Milnerem, se nyní chystají zaměřit své teleskopy na tento objekt dříve, než nám definitivně zmizí z dosahu. Budou hledat známky vyspělé technologie.

ʻOumuamua je první zaznamenaný objekt, který přilétl do Sluneční soustavy od jiné hvězdy.

Umělecká představa podoby našeho prvního pozorovaného návštěvníka od jiné hvězdy.

Umělecká představa podoby našeho prvního pozorovaného návštěvníka od jiné hvězdy. [ESO/M. Kornmesser]

Vědci hledající mimozemskou inteligenci říkají, že budou hledat jakékoliv zachytitelné signály, vycházející z objektu, protože by se podle nich nemuselo jednat o obyčejnou kometu, ale ve skutečnosti by se mohlo jednat o mimozemskou sondu zkoumající vesmír.

Yuri Milner je magnát, který stojí také za projektem Breakthrough Listen - projektem v hodnotě 100 milionů dolarů, který se zabývá hledáním mimozemského života.

Podle dostupných zpráv Milner dostal v minulém týdnu od jednoho ze svých vedoucích vědců e-mail, ve kterém zmínil tento záhadný objekt letící Sluneční soustavou.

"Čím více tento objekt zkoumám, tím podivnější se zdá být, což mně vede k myšlence, zda se nejedná o mimozemskou sondu vyslanou nějakou vyspělou civilizací." napsal v e-mailu profesor Avi Loeb, vedoucí astronomického oddělení na Harvardu a jeden z Milnerových poradců v projektu Breakthrough Listen.

Umělecká představa letícího objektu ‘Oumuamua. [YouTube]

Podle profesora Loeba je doutníkovitý tvar tohoto objektu pro kometu velice netypický, zato ale přesně odpovídá našim představám o sondě cestující mezi slunečními soustavami.

Vědci z projektu Breakthrough Listen nyní oznámili, že budou v nejbližších týdnech objekt zkoumat a hledat jakékoliv signály, které by z něj mohly vycházet.

"Vědci pracující na systémech mezihvězdných letů na velmi dlouhou vzdálenost už dříve naznačili, že tvar doutníku nebo jehly je nepravděpodobnější podobou mezihvězdné lodi, protože takový tvar minimalizuje tření a poškození mezihvězdných prachem a plynem." uvedli výzkumníci v prohlášení.

"Ačkoliv je přirozený původ tohoto objektu velice pravděpodobný, v současné době nepanuje konsenzus ohledně jeho původu a Breakthrough Listen je nyní v ideální pozici pro prozkoumání možnosti, že ʻOumuamua je artefakt."

K prozkoumání ʻOumuamua použijí vědci teleskop v Green Bank v západní Virginii.

První mezihvězdný návštěvník udivuje vědce. [YouTube]

Navzdory faktu, že se tento záhadný objekt nyní nachází dvakrát dále od Slunce než Země, by mohl radioteleskop v Green Bank zachytit i velice slabý signál.

Výzkumníci z Breakthrough Listen se nyní budou snažit nashromáždit tolik informací, kolik budou moci před tím, než objekt opustí Sluneční soustavu. V roce 2018 proletí tento záhadný objekt kolem Jupiteru a po roce 2020 dorazí k Plutu.

"Přítomnost ʻOumuamua ve Sluneční soustavě nabízí projektu Breakthrough Listen příležitost zachytit i velice slabé vysílače a zároveň demonstrovat naši schopnost sledovat blízké, rychle se pohybující objekty." uvedl Andrew Siemion, ředitel výzkumného centra SETI v Berkeley. "Ať už se ukáže, že se jedná o přírodní nebo umělý objekt, v každém případě je to skvělý cíl pro sledování."

Odborníci z Breakthrough Listen také uvedli, že i když nebudou zachyceny žádné signály nebo žádný jiný důkaz mimozemské technologie, pozorování budou pokračovat a pokryjí rádiové spektrum, ve kterém tento objekt nebyl dosud pozorován. Tato pozorování by tak mohla například odhalit, přítomnost vody a ledu nebo složení plynné obálky objektu, což jsou zatím informace, které nám stále chybí.