UFO_invasion.jpg

Vědci z UK Seti Research Network (UKSRN) si ale myslí, že by to měli být obyčejní lidé, kteří se budou podílet na rozhodnutí o tom, jak Země zareaguje pokud se někdy mimozemšťané rozhodnou nás kontaktovat.

Rozhodli se proto při příležitosti právě probíhající výstavy "A message from afar" spustit anketu ve které může kdokoliv vyjádřit svůj názor na to, jak bychom měli v případě prvního kontaktu reagovat.

"Neexistuje naprosto žádný postup, ať už mezinárodní nebo v rámci jednotlivých zemí, jak reagovat na signál od mimozemské civilizace." uvedl pro The Guardian astronom Martin Dominik. "Chceme proto znát názor obyčejných lidí. Důsledky tohoto prvního kontaktu totiž nejvíce pocítí právě obyčejní lidé."

Průzkum, o kterém vědci věří, že bude jedním z největších, které kdy zpracovali, obsahuje i otázky typu "Myslíte si, že má smysl pátrat po mimozemské inteligenci?" a dotazy na názor ohledně toho, zda bychom měli posílat signály do vesmíru, není tedy výhradně zaměřen jen na otázku prvního kontaktu.

Také se ptají na to, jakým způsobem by bylo nejlepší informovat populaci o aktuální situaci a z jakých zdrojů by lidé tyto informace čerpali - což je v době internetu a sociálních sítí plných fake news více než palčivá otázka.

Pokud tedy alespoň trochu vládnete angličtinou, nebojte se anketu vyplnit, na rozdíl o různých marketingových průzkumů a dotazníků spokojenosti má smysl :-)