EmDrive.jpg

Nově zveřejněné (propagandistické) video naznačuje, že se čínským výzkumníkům podařilo sestrojit funkční prototyp motoru, který NASA označila jako "nemožný" - pohonné jednotky, která nepotřebuje palivo a může způsobit revoluci v našem zkoumání vesmíru.

Tento pohonný systém je už léta zkoumán NASA, nicméně zprávy uvádějí, že se vědcům zatím nepodařilo sestrojit jeho plně funkční prototyp.

Pokud však tento pohon popírající zákony fyziky funguje, může pomoci lidstvu dosáhnout do vzdálených končin Sluneční soustavy, které jsou nám s naší současnou technologií nedostupné.

Pohon bez paliva: čínský EmDrive [YouTube]

Video zveřejněné CCTV.com nyní tvrdí, že se čínským vědcům podařilo vytvořit "nemožné".

Čínští vědci údajně sestrojili funkční prototyp EmDrive a již brzy jej otestují ve vesmíru.

Ačkoliv video zobrazuje vědce pracující na něčem, co připomíná pohonnou jednotku, nebyly zveřejněny žádné specifikace nebo technické detaily. Tento revoluční pohon popírá vše co víme o fyzikálních zákonech. Jedná se o pohon, který poskytuje tah, ale nepotřebuje k tomu palivo.

Místo toho pohání vesmírnou loď prostorem odrážením mikrovln, vysílaných Sluncem, uvnitř uzavřeného prostoru.

Jelikož tento motor nepoužívá žádné palivo, přímo tak porušuje třetí Newtonův zákon, který říká, že proti každé akci vždy působí stejná reakce.

Tvrzení uvádění ve videu jsou nicméně mnohými odborníky přijímána jen vlažně, protože to není poprvé, kdy Čína tvrdí, že její vědci sestrojili motor, který nepotřebuje palivo.

impossible-drive.jpg

Zařízení, vyrobené vědci z institutu CAST, a financované vládou, bylo vyvíjeno od roku 2010 a bylo už otestováno na nízké oběžné dráze Země.

"Národní výzkumný institut v poslední době provedl sérii dlouhodobých, opakovaných testů pohonu EmDrive." uvedl doktor Chen Yue, ředitel divize komunikačních satelitů v CEST na tiskové konferenci.

"Výsledky testů, které publikovala NASA, funkčnost této technologie potvrdily. Nám se podařilo úspěšně aplikovat tuto technologii v rámci několika prototypů."

"Zřízení experimentální platformy k dokončení testování mikrotahu generovaného tímto zařízením, spolu s několika lety opakovaných experimentů a výzkumů možného rušení a faktorů ovlivňujících výsledky měření potvrdily, že tento typ pohonu opravdu generuje tah."

Zpráva zveřejněná IBTimes dále uvádí, že Li Feng, šéfdesignér divize komunikačních satelitů v CAST tvrdí, že jeho tým byl zatím schopen sestavit prototyp schopný generovat tah několika milinewtonů. Pro účinný pohon satelitu je potřeba, aby motor generoval tah 0.1 až 1 Newtonů.