Cave-lion-cub-1.jpg

Dnes je tento druh již vyhynulý, ale nedávný objev z Ruska nám otevřel dveře k možnosti tento druh vzkřísit pomocí klonování.

Tělo mláděte bylo 50 000 let zmrzlé v permafrostu v tundře, která obklopuje řeku Tirekhtykh v ruské provincii Jakutska.

Cave-lion-cub-3.jpg

Extrémní chlad v této oblasti pomohl uchovat tělo ve velice působivém stavu.

Nejen, že se zachovaly všechny kosti, ale také kůže včetně srsti a velká část měkkých tkání.

Cave-lion-cub-4.jpg

Vědci si myslí, že mládě bylo staré 6 až 8 týdnů, když z neznámých příčin zemřelo. Doufají, že analýzou jeho zubů dokáží odhalit přesnější údaje o jeho věku.

Doktor Albert Protopopov, ředitel oddělení paleontologie na Jakutské akademii věd věří, že z tohoto exempláře by bylo možné získat dostatek vzorků DNA, abychom se mohli pokusit tento druh naklonovat a oživit. Není to nicméně zdaleka poprvé, kdy vědci přišli s myšlenkou naklonování už vyhynulého druhu.

Vědci doufají v naklonování dalšího vyhynulého druhu. [YouTube]

Jeskynní lvi jsou považováni ja největší "velké" kočky planety, přičemž obývali extrémně chladné oblasti severní polokoule.

Doktor Protopopov uvedl v rozhovoru pro SImerian Times: "Toto mládě není mladší než 25 000 let. Předchozí nalezený vzorek měl stáří zhruba 12 000 let, byl tedy z doby, kdy tyto šelmy už vymíraly."

Cave-lion-cub-2.jpg

"Udělali jsme CT sken a zjistili jsme, že toto mládě ještě nemá zuby. Pokud to porovnáme s Africkým lvem, můžeme odvodit, že je mladší než 1 měsíc, staré pravděpodobně 1 až 2 týdny."

Objev byl učiněn 2 roky poté, co stejní odborníci našli dvě novorozená mláďata jeskynního lva, pojmenovaná Uyan a Dina. V době jejich objevu doktor Protopopov řekl, že v porovnání z dnešními mláďaty lvů jsou Uyan a Dina velice malí, staří pravděpodobně nejvýše týden nebo dva.

"Jejich oči se ještě zcela neotevřely, měly pouze dětské zuby a ještě ani ne všechny." uvedl doktor Protopopov.

Odborníci si stále nejsou jisti, proč tento druh vlastně vyhynul. Nejpravděpodobnější teorie však naznačuje, že to bylo kvůli úbytku populace jeskynních medvědů a jelenů, kteří tvořili jejich hlavní kořist.