eso0939a.jpg

Seznam nových kandidátů obsahuje několik planet, obíhající hvězdy podobné Slunci. Některým trvá oběh jejich hvězd relativně dlouho, nejdéle až 395 pozemských dnů, zatímco jiným trvají oběhy mnohem kratší dobu, v řádu týdnů nebo měsíců. Nejrychlejší planeta oběhne svoji hvězdu za 18 dnů. Tato data se velice liší od zatím známých exoplanet obíhajících menší hvězdy, jako je například Proxima Centauri.

Nejslibnějších ze seznamu nových světů je právě planeta s nejdelší oběžnou dobou, říká Jeff Coughlin, vedoucí týmu Keplera, který pomáhal s identifikací potencionálních planet. Tento svět dostal označení KOI-7923.01 a měl by mít velikost zhruba 97% Země, nicméně bude o něco chladnější.

Je totiž od své hvězdy vzdálen o něco více, než Země od Slunce a mateřská hvězda je navíc trochu chladnější než naše SLunce. Pokud je tedy tento svět obyvatelný, pravděpodobně bude připomínat pozemskou tundru, což je ale stále dostatečně příznivé pro výskyt vody v kapalném skupenství a dostatečném množství a pro rozvoj života v podobě, v jaké ho známe.

"Pokud byste si z těchto kandidátů měli vybrat jednoho, ke kterému vyšlete sondu, rozhodně by to nebyla špatná volba." říká Coughlin.

yellow-star-and-planet.jpg

Tým si je na 70 až 80 procent jistý, že tyto světy skutečně existují. Zatím ale nemohou být definitivně potvrzeny, protože je potřeba více pozorování - všechny tyto světy byly nalezeny v původních datech Keplera, který se na stejnou oblast oblohy zaměřoval po dobu pouhých 4 let, než se porouchaly jeho setrvačníky, kterého udržovaly jeho pozici v prostoru, a parametry jeho mise musely být pozměněny. Tyto planety mají poměrně dlouhou oběžnou dobu a je tedy potřeba pozorovat více přechodů před jejich hvězdami, abychom mohli vyloučit, že jejich objev je pouze šumem nebo zkresleným signálem.

Nicméně už teď je jisté, že pozemské teleskopy nebo Hubble se na pozorování těchto světů v příštích zaměří a pokusí se získat upřesňující údaje, říká Coughlin.

Pokud bude jejich existence skutečně potvrzena, bude se jednat o slibný ukazatel toho, že v naší galaxii je mnohem více planet, které se mohou podobat Zemi než jsme si mysleli.