dorchester_pot.jpg

Dorchesterský hrnec je malá zvonovitá váza s malým otvorem v horní části. Rozměry hrnce jsou asi 4,5 palce (11,5 cm) na výšku, 6,5 palce (16,5 cm) v průměru na dně a 2,5 palce (6,4 cm) v průměru nahoře. Malá vázička je celá vyrobena ze zinku a byla zdobena stříbrnou intarzií, na jejím boku je vidět šest rostlinných ornamentů a na dně jakási vinná réva nebo korunka. Zdobná práce a dokonalé zpracování vázy Dorchester svědčí o tom, že její tvůrce byl mistrem ve formování tohoto kovu.

Tato neuvěřitelná nádoba byla vykopána ve dvou kusech po výbuchu, který byl použit k rozbití skály v Meeting House Hill v Dorchesteru ve státě Massachusetts v roce 1852.

Stáří hrnce je mezi odborníky diskusí číslo jedna, protože se zdá, že se nikdo nemůže shodnout na tom, jak je přesně starý. Podle geologů byl Roxburský konglomerát, z něhož záhadný hrnec pochází, datován do doby před 570 až 593 miliony let, kdy se nahromadil v období ediakaru. Je tedy starý 570 až 600 milionů let? Podle několika badatelů je to možné. V zásadě není příliš jasné, zda byl hrnec skutečně "zapuštěn" do horniny, protože příčinou jeho objevení byl výbuch.

Podle mnoha zastánců teorie starověkých mimozemšťanů je dorchesterský hrnec důkazem podporujícím teorii o "přítomnosti uměleckých kovotepců v Severní Americe před více než 600 miliony let. Tato tvrzení by dorchesterský hrnec řadila mezi členy milion let starých artefaktů objevených po celém světě. Jiní badatelé se domnívají, že dorchesterský hrnec byl vyroben starověkou civilizací, která předcházela noachijské potopě.

Je velmi zajímavé, že několik botaniků se domnívá, že rostlinné druhy, které se objevují na dorchesterském hrnci, zmizely z naší planety před tisíci lety. Podle některých se předpokládá, že dorchesterský hrnec byl datován na stáří nejméně 100 000 let, ale hrnec a veškerá dokumentace, která ho doprovázela, pro předchozí studie záhadně zmizely.

První a téměř unikátní historický podklad k dorchesterskému hrnci je datován 5. června 1852 z publikace časopisu Scientific American. O záhadném hrnci se píše také na straně 46 knihy sdružení Reader's Digest z roku 1985 nazvané Záhady nevysvětlitelného.

Článek v časopise Scientific American o Dorchesterském hrnci.

Článek v časopise Scientific American o Dorchesterském hrnci.

Je obtížné pokusit se vysvětlit skutečný původ Dorchesterského hrnce, protože artefakt se beze stopy ztratil. Zda tento artefakt patří miliony let staré civilizaci, nebo zda skutečně zobrazuje rostlinné druhy, které zmizely ze Země před tisíci lety, je záhadou, která nebude vyřešena, dokud se předmět nevrátí stejně záhadně, jako zmizel.