moon-earth.jpg

V novém článku publikovaném v časopise Planetary Science Journal vědci z Arizonské univerzity vysvětlují, že podle jejich zjištění není pochyb o tom, že objekt, který v březnu 2022 dopadl na Měsíc, byl úlomkem čínského raketového nosiče Dlouhý pochod 3C, a že podivný dvojitý kráter, který zanechal, naznačuje, že s sebou nesl blíže neurčený náklad.

Abychom byli spravedliví, tato konkrétní srážka s Měsícem se utápěla ve spekulacích ještě předtím, než k ní došlo.

Jak uvádí server Space.com ve svém vlastním popisu výzkumu, debakl začal v roce 2015, kdy si vědci všimli, že jakýsi druh vesmírného smetí je na kolizním kurzu s Měsícem. Astronomové se zpočátku domnívali, že se jedná o nosnou raketu Falcon 9 společnosti SpaceX, ale nakonec vědci přišli na to, že se jedná o nosnou raketu čínského lunárního vozítka Chang'e, které bylo vypuštěno o rok dříve.

Ačkoli Čína popřela, že by sonda byla součástí čínské mise, americké vesmírné velitelství toto tvrzení odmítlo s tím, že vyhořelý horní stupeň sondy nikdy nevstoupil do naší atmosféry, což by znamenalo, že se vznášel někde poblíž naší planety (nebo, jak se ukázalo, našeho Měsíce).

Nejnovější studie nejenže s vysokou mírou jistoty zjistila, že trosky, které v březnu 2022 dopadly na Měsíc, téměř jistě pocházely z rakety Dlouhý pochod 3C, ale vědci také dospěli k závěru, že podivný dvojitý kráter, který po sobě zanechala, naznačuje, že nesla něco jiného.

Záhadný dvojitý kráter, který byl vytvořen dopadem trosek čínské rakety.

Záhadný dvojitý kráter, který byl vytvořen dopadem trosek čínské rakety.

Co by však oním druhým objektem mohlo být, je zatím zřejmě otázkou dohadů.

Konkrétně pozorování čínské rakety vědci naznačují, že k ní bylo připevněno něco těžkého, co ji před jejím nouzovým přistáním přimělo k pádu ve vesmíru - což není způsob, jakým by se tento druh objektů v těchto situacích běžně choval.

"Něco, co je ve vesmíru tak dlouho, je vystaveno silám zemské a měsíční gravitace a světlu ze Slunce," uvedl v tiskové zprávě školy o výzkumu doktorand Tanner Campbell. "Takže se dalo očekávat, že se bude trochu kývat, zejména když uvážíme, že tělo rakety je velká prázdná skořápka s těžkým motorem na jedné straně. Ale tohle se jen převracelo koncem nahoru, a to velmi stabilním způsobem."

Ať už bylo ke zničené raketě připevněno cokoli, zdá se, že to bylo dost velké na to, aby to vyvážilo její dva motory o hmotnosti 1 200 kg a způsobilo, že raketa padala jako dítě na hodině gymnastiky. Ale poté, co se tým AU podíval na známé užitečné zatížení nosné rakety, zjistil, že v seznamu záhadně chybí objekt o vhodné hmotnosti.

"Samozřejmě netušíme, co by to mohlo být - možná nějaká dodatečná podpůrná konstrukce, nebo dodatečné přístroje, nebo něco jiného," řekl Campbell. "Pravděpodobně se to nikdy nedozvíme."