Podle vedoucího archeologického průzkumu, profesora Andreje Borodovského, udržovalo toto masivní opevnění pohoří Altai v bezpeční před útoky ze severu.
Odborníci věří, že tento obrovský komplex, který jsme měli přímo pod nosem, se datuje do období kdy byly postaveny i ostatní masivní stavby podobného druhu, jako je Velká čínská zeď. Zeď je pokryta silnou vrstvou trávy, která nyní zakrývá obrovské kameny umístěné dávnými lidmi.
Archeologové zatím identifikovali šest paralelních obranných komplexů, které bránily v přístupu k pohoří Altai ze severu.
Odborníci však nemají tušení, kdo byli stavitelé těchto zdí.
Co však odborníci vědí jsou hrubé rozměry této obranné stavby. Podle prvotních zpráv je "Velká sibiřská zeď" zhruba 10 metrů široká a působivých 8 metrů vysoká.
"Na východ od těchto zdí je relativně široká cesta, která je však na úpatí hor zatarasena dalšími zdmi, orientovanými ze západu na východ, napříč údolím Katun.", uvedl profesor Andrej Borodovský v rozhovoru pro Siberian Times.
Tyto zdi byly postaveny aby zastavily davy lidí, a nasměrovaly je skrz úzký průchod směrem vybraným tvůrci těchto staveb, dodal profesor Borodovský.
Stavba zdi umožnila dávným obyvatelům kontrolovat přístup k pohoří, uvedli odborníci.
Nejen že je tato zeď nyní skryta, ale její podstatná část byla zničena při stavbě dálnice Chuya už v dobách carského Ruska, a následně modernizovaná Stalinem za pomoci vězňů, uvádí zpráva.
Aby toho nebylo málo, západní části této stavby byly zničeny když se rozšiřovala vesnice Souzga.
"Není jednoduché vyfotit zeď tak, aby byla vidět." uvedl Andrej Borodovský. Ani satelitní snímkování moc nepomohlo.
Stojí však za zmínku, že podle profesora Borodovského geofyzikální průzkumy jednoznačně určily, že tato zeď je vytvořená člověkem, a nejedná se o přírodní útvar.
V budoucnosti se profesor Borodovský se svým týmem chystá provést důkladnější průzkum, který umožní odborníkům identifikovat další části této stavby.
"Není jednoduché určit stáří takovéto stavby, přesnou dobu kdy byla vytvořena, ale myslím se že to bylo někdy v prvním tisíciletí před naším letopočtem - na začátku nové éry. Možná v době železné, nebo dokonce bronzové, ale pravděpodobněji v době železné."
"Tuto domněnku zakládáme na faktu, že se jednalo o dobu kdy byly takovéto stavby budovány po celé planetě, například slavný Hadriánův val do tohoto období také zapadá. Problém však je, že jediné archeologické nálezy které jsme poblíž zdi našli se datují do středověku."
"Nicméně je třeba brát v úvahu, že ve středověku zde nebyla dostatečně velká komunita, která by si mohla dovolit vybudovat takto velkou stavbu. Navíc ve středověku nebyla takováto stavba potřeba, protože zde byly jen velmi malé roztroušené komunity lidí. Všechny velké obranné stavby v Eurasii byly postaveny v období začínajícím prvním tisíciletím před naším letopočtem a končícím zhruba prvním tisíciletím našeho letopočtu." dodal profesor Borodovský.