earth-exploding.jpg

Někdo by mohl říct, že profesor Hawking je na stará kolena trochu paranoidní. Za posledních 12 měsíců vydal řadu prohlášení týkajících se umělé inteligence a potencionálních nebezpečí, která skrývá a toho, jak rapidní rozvoj naší civilizace může vést k našemu rycchlému konci.

Hawking také varoval, že by Země mohla být zničena mimozemšťany a že bychom proto při průzkumu vesmíru a hledání našich vesmírných sousedů meli postupovat velice obezřetně.

Nyní tento renomovaný fyzik vydal další ze zvých varování ve kterém řekl, že našel planeta může být kolem roku 2600 mrtvá. Podle profesora Hawkinga se do roku 2600 z naší planety stane "planoucí ohnivá koule".

Profesor Hawking varoval, že to bude pravděpodobně lidstvo, kdo Zemi zničí a změní ji během příštích 600 let ve žhnoucí ohnivou kouli. Podle Hawkinga skončí nekontrolovatelný nárůst lidské populace a její zvyšující se energetické nároky nevyhnutelnou katastrofou.

meteor_burning_earth_planet_apocalyptic.jpg

To je také důvod, proč profesor Hawking věří, že jedinou šancí lidstva je obrátit se ke hvězdám. Naší nejlepší šancí, jak se tomuto osudu vyhnout, je podle profesora Hawkinga náš nejbližší hvězdný soused - Alpha Centauri.

Profesor Hawking zároveň apeloval na potencionální investory a podporovatele, aby se připojili ke globálnímu projektu, který by jednoho dne mohl dopravit lidstvo k Alpha Centauri.

Sám je zároveň jedním z hlavních přispěvatelů projektu Breakthrough Starshot, což je iniciativa, která má za cíl vyslat během příštích 20 let k Alpha Centauri roj mikroskopických průzkumných sond.

"Myšlenka stojící za touto inovací je mít mikroskopickou sondu, kterou může pohánět paprsek světla. Takováto sonda by k Marsu doletěla za méně než hodinu, minula Pluto během několika dnů a za necelý týden by doletěla tam, kam sondy Voyager letěly 40 let. K Alpha Centauri by takováto sonda doletěla během 20 let." uvedl profesor Hawking na konferenci.

Najdeme nový domov na Proximě b?

Najdeme nový domov na Proximě b?

Nicméně cesta k Alpha Centauri. Je to sice hvězda, která je nejblíže Slunci, ale i tak je 4,37 světelného roku daleko. Naše nejrychlejší současné sondy vybavené iontovým motorem by k této hvězdě letěly 30 000 let.

Projekt Breakthrough Starshot se tak v první řadě zaměřuje na miniaturizaci sond. Čím menší je sonda, tím méně energie je potřeba k jejímu zrychlení, nebo tím rychleji může při stejném množství vynaložené energie letět. Tento projekt se tak zaměřuje na solární plachetnice poháněné laserovými paprsky.

Ale proč vlastně chceme vyslat sondu zrovna k Alpha Centauri? Podle odborníků je velice reálná šance, že okolo této hvězdy obíhají planety podobné Zemi. Některé pak pravděpodobně obíhají v její obyvatelné oblasti a mohly by mít atmosféru a mnohem příhodnější podmínky k lidské kolonizaci, než má třeba Mars.