Říjen 2017 byl, co se týče pozorováí vesmíru, poměrně rušným měsícem. Do popředí se dere událost, při které astronomové oficiálně potvrdili, že Sluneční soustavu navštívil objekt, jehož původ lze vystopovat u jiné hvězdy.

Objekt dostal označení A/2017 U1 a jde o prvního mezihvězdného cestovatele, který byl spatřen ve Sluneční soustavě.

Obyčejná tečka ve skutečnosti představuje prvního oficiálně pozorovaného návštěvníka, který přicestoval do Sluneční soustavy od jiné hvězdy.

Obyčejná tečka ve skutečnosti představuje prvního oficiálně pozorovaného návštěvníka, který přicestoval do Sluneční soustavy od jiné hvězdy.

Tento objekt jako první objevil Rob Weryk, výzkumník z Astronomického institutu při univerzitě na Havaji, který prováděl rutinní průzkum noční oblohy a hledal blízkozemní objekty pomocí univerzitního teleskopu, který se nachází na ostrově Haleakala. Zničeho nic však uviděl objekt, který vypadal velice podivně.

"Jeho pohyb nebylo možné vysvětlit jako pohyb normálního asteroidu náležícího do Sluneční soustavy nebo obíhající komety." uvedl Rob.

Animace průletu A/2017 U1 Sluneční soustavou.

Animace průletu A/2017 U1 Sluneční soustavou.

Dráha tohoto objektu byla podivná. Aby se dostal této záhadě na kloub, rozhodl se Weryk kontaktovat kolegu z observatoře na Kanárských ostrovech, aby se na objekt podíval z jiného úhlu a bylo tak možné provést výpočty, potřebné pro pochopení toho, odkud přiletěl. Po provedení výpočtů se věci začaly jevit jasněji: "Tento objekt nepochází ze Sluneční soustavy." řekl Weryk.

Astronomové nyní vědí, že objekt má asi 400 metrů v průměru. Poté, co vstoupil do Sluneční soustavy ze směru, kterým se nachází souhvězdí Lyry, prolétl v září 2017 kolem Slunce a nyní pokračuje směrem ven ze Sluneční soustavy rychlostí 44 kilometrů za vteřinu.

Astronomové věří, že A/2017 U1 unikl z domovské sluneční soustavy během bouřlivého období formování planet. Poté pravděpodobně miliony let putoval galaxií, než se náhodou dostal do blízkosti Sluneční soustavy.

"Když se podíváte na tento objekt a uvědomíte si, že pochází od jiné hvězdy, přeběhne vám mráz po zádech." řekl Alan Fitzsimmons z Královské univerzity v Belfastu, který nyní vede mezinárodní tým zabývající se studiem A/2017 U1.

Bohužel je tento objekt už moc daleko a pohybuje se příliš rychle na to, abychom se na něj podívali detailněji, ale odborníci doufají, že další objekty jako je tento by v budoucnu mohly vnést více světla do našich znalostí ohledně vývoje planetárních systémů.