Tento asteroid vyhladil dinosaury, mimo jiné i tím, že na Zemi způsobil dva roky trvající naprostou temnotu.
Výsledky této nové studie by mohly vědcům pomoct pochopit, co by se stalo s naší planetou v případě jaderné války.
Podle vědců ze společenství pro výzkum atmosféry (UCAR) asteroid, který dopadl na naší planetu před nějakými 65 miliony lety, uvrhl Zemi do naprosté tmy, a způsobil zimu která trvala dva roky.
To zastavilo fotosyntézu, drasticky ochladilo planetu a významně přispělo k masovému vymírání, které ukončilo na Zemi vládu dinosaurů.
Vědci odhadují, že během vymírání na konci křídy zmizely více než tři čtvrtiny všech rostlinných a živočišných druhů na Zemi, včetně obrovských nelétavých dinosaurů.
Podle nové studie vedené Národním centrem pro výzkum atmosféry (NCAR) za podpory NASA a univerzity v Boulderu v Coloradu, přesvědčivé důkazy ukazují že k vymírání došlo ve stejné době kdy dopadl na Zemi velký, zhruba desetikilometrový, asteroid v místě dnešního poloostrova Yucatán. To, co poté následovalo, byla podle vědců kompletní temnota, která naši planetu ještě více zpustošila.
"Dopad asteroidu je opravdu velká událost - ne něco, co obvykle zahrnujeme do budoucích modelů vývoje klimatu." řekl vědec z NCAR Charles Bardeen, hlavní autor studie.
"Takže náš model vývoje klimatu nebyl připraven na to, aby se s takovou událostí vypořádal, a jak jsme ve výzkumu postupovali, museli jsme ho dále upravit aby zahrnoval některé následky dopadu, jako například ohřátí stratosféry o více než 200°C."
Takto masivní dopad také spustil silná zemětřesení, obrovské vlny tsunami a mohutné vulkanické erupce.
Vědci také odhadují, že síla dopadu vymrštila do atmosféry roztavenou horninu, která zkondenzovala do malých částeček, sférulí, které následně dopadaly zpět na Zemi.
Tyto kuličky horniny byly zahřáty třením v atmosféře při svém pádu natolik, že způsobily požáry v globálním měřítku a spálily povrch planety.
"Vyhynutí suchozemských zvířat bylo způsobeno následky dopadu, ale živočichové kteří žili v oceánech, ti kteří se mohli zahrabat pod zem nebo uniknout pod vodu přežili." dodal Charles Bardeen.
"Naše studie sleduje vývoj od prvních následků dopadu - poté, co odezněla zemětřesení, tsunami a extrémní teploty. Chtěli jsme se podívat na dlouhodobé následky takového množství bahna a popela, které bylo dopadem vytvořeno, a zjistit, co to znamenalo pro živočichy kteří náraz přežili."
Bardeen dodal, že výsledky studie by mohly vědcům také napovědět, co by se stalo v případě jaderné války.
"Množství popela vytvořené jadernou válkou by bylo mnohem menší, než kolik ho bylo vytvořeno při vymírání na konci křídy. Ale i tak by tento popel ovlivnil globální klima podobným způsobem, ochladil povrch planety a zahřál horní vrstvy atmosféry, což by mohlo mít devastující účinky." řekl Bardeen.