hvrc-1.jpg

Ačkoliv to tak může vypadat, není to základna mimozemšťanů, ani kulisy z Hollywoodského sci-fi filmu. To, co zde vidíte, je zařízení patřící Moskevskéhomu energetiskému institutu při univerzitě v Moskvě.

Istra High Voltage Research Center, přezdívané také "Vysokonapěťový Marx" nebo "Teslův komplex" se nachází nedaleko města Istra asi 40 kilometrů od Moskvy.

hvrc-2.jpg

Toto obrovské vysokonapěťové testovací zařízení nebylo vybudováno nedávno. Ve skutečnosti bylo postaveno už v 70. letech a jeho původním účelem bylo testování izolátorů a ochrany vozidel, letadel a elektronických součástek proti bleskům.

Na první pohled vypadá toto futuristické zařízení naprosto úžasně a je naprosto jedinečné. Nikde na světě se nenachází žádné další podobné zařízení, které by se tomuto dokázalo alespoň přiblížit, co se týče jeho kapacity.

hvrc-3.jpg

Podle reportu Rossiya-1 TV při vrcholném výkonu, kdy je blesk vypuštěn na izolovanou plošinu, pracuje tento Teslův generátor s kapacitou odpovídající všem elektrárnám v Rusku - geotermálním, hydroelektrickým, slunečním, větrným, uhelným a jaderným dohromady. Tento výkonc však trvá pouze velice krátce, zhruba 100 mikrosekund.

Zařízení se skládá z 2,25 megawattového dzroje stálého napětí, 3 megawattové kaskády transformátorů a 9 megawattového pulzního generátoru vysokého téměř 40 metrů, který je schopen vytvořit 150 metrů dlouhý umělý blesk, největší svého druhu na světě.

hvrc-4.jpg

Toto zařízení je nejsilnější svého druhu na světě. Pravdou je, že když zařízení zapnuto, v jeho blízkosti je tak obrovský statický náboj, že se komukoliv, kdo se v této oblasti nachází se zdá, jako by vzduch jiskřil.

Záběry Istra High Voltage Research Center pořízené dronem. [YouTube]