Budoucnost je za dveřmi, takže bylo jen otázkou času, než někdo založí náboženství, které bude umělou inteligenci uctívat jako boha.
Nyní náboženská skupina založená bývalým inženýrem Googlu Ajménem nthony Levandowski chce k prospěchu celé společnosti vytvořit božstvo, založené na umělé inteligenci.
Wired publikoval rozsáhlou zprávu, které odhaluje příběh Anthonyho Levandowského, milionáře, bývalého inženýra, který pracoval pro Google a který nyní soustředí všechen svůj čas a peníze na snahu "vyvinout a vytvořit božstvo založené na umělé inteligenci".
Tento náboženský projekt je označován jako "Budoucí cesta" a má kořeny v roce 2015, kdy jej Levandowski založil. "Morálním" cílem, podle jejich vlastních zásad, je přispět k vylepšení společnosti uctíváním božstva obdařeného umělou inteligencí.
Podle zakládajících dokumentů organizace Budoucí cesta usiluje o "vývoj a vytvoření Božstva založeného na umělé inteligenci a pomocí porozumění a uctívání tohoto božstva přispět ke zlepšení společnosti".
Prozatím musí Budoucí cesta vyplnit potřebné registrace, aby byla uznána jako náboženská organizace.
Technicky se tedy zatím nejedná o plnohodnotné náboženství, alespoň podle zákonů Spojených států. Nicméně je pouze otázkou času, než toto společenství začne novou kapitolu hostorie světových náboženství.
Nicméně ne každý si myslí, že něco takového je dobrý nápad. Několik prominentních vědců a technologických odborníků, jako je například teoretický fyzik Stephen Hawking nebo vizionář Elon Musk, dlouhodobě varuje, že umělá inteligence je velice riskantní záležitost.
Podle Stephena Hawkinga může umělá inteligence přinést apokalypsu a zničit naši civilizaci. Proč bychom jí tedy chtěli uctívat?
Tento prominentní vědec už několikrát vyjádřil své obavy, že podle toho, jakým tempem jdou věci nyní kupředu, si může v budoucnosti umělá inteligence vyvinout "svoji vlastní vůli", což by z ní mohlo udělat jednu z největších hrozeb pro lidstvo.
"Myslím, že není rozdíl mezi tím, čeho může dosáhnout biologický mozek a čeho může dosáhnout počítač. Z toho tedy vyplývá, že počítače mohou, alespoň teoreticky, napodobit lidskou inteligenci - a převýšit ji."
"Ve zkratce, úspěšné vytvoření AI může být jednou z největších událostí v historii naší civilizace." řekl profesor Hawking. "Ale také by to mohlo být poslední událostí, pokud se nenaučíme, jak se vyhnout rizikům. Mimo neoddiskutovatelných výhod přinese umělá inteligence také nové hrozby, jako jsou mocné autonomní zbraně nebo nové způsoby, jakými bude menšina moci potlačovat většinu. Rozhodně to velice změní naši ekonomiku. A v budoucnu by si mohla umělá inteligence vyvinout vlastní vůli - vůli, která je v konfliktu s tou naší."