Většina lidí si neuvědomuje, že po celém světě existuje nespočet starých rukopisů, které popisují neuvěřitelné úspěchy našich předků.

Jak by se lidé tvářili, kdybyste jim řekli, že existuje starodávný rukopis, starý nejméně 500 let, který popisuje kapalné raketové palivo, vícestupňové rakety a dokonce i pilotované raketové lety?

conradhaasmanuscript.jpg

Asi by se na vás dívali jako na blázna, nebo si mysleli, že jde o výmysl. A přece to tak není.

Rukopis ze Sibiu je naprosto reálný a pravý a byl oficiálně vydán v 16. století, ačkoliv badatelé věří, že je založen na ještě mnohem starších textech.

Schemele-de-racheta-ale-lui-Conrad-Haas.jpg

Rukopis ze Sibiu byl nalezen v roce 1961 Dorem Todericiem, profesorem vědy a techniky na univerzitě v Bukurešti. Rukopis obsahuje zhruba 450 stránek a byl uschován v archivu města Sibiu v Rumunsku.

K překvapení profesora Todericia je tento starodávný text plný nákresů a technologických detailů týkajících se dělostřelectva, balistiky a detailních popisů vícestupňových raket.

Rukopis, označovaný jako Rukopis ze Sibiu pravděpodobně sepsal Conrad Haas mezi lety 1550 a 1570.

Conrad Haas byl vojenským inženýrem, který pracoval pro Maďarské království a knížectví Transylvánii.

Původ tohoto rukopisu není zcela jasný, stejně jako původ jeho autora, který se údajně narodil buďto v Rakousku nebo v Transylvánii a za vlády Ferdinanda I. se stal velitelem muničních sil Rakouského království.

Popis rakety od Conrada Haase.

Popis rakety od Conrada Haase. [Wikipedia]

Rukopis ze Sibiu je napsán kompletně v němčině a jedná se o teoretickou práci týkající se konstrukce různých typů zbraní, včetně vícestupňových raket, o kterých je toto první dochovaná zmínka v historii. Rukopis také obsahuje detaily kombinací raket a zbraní, design jejich letek, křídel ve tvaru kluzáků a také návody na výrobu kapalných palivových směsí.

Zůstává záhadou, zda Conrad Haas někdy použil tyto informace v praxi ke zkonstruování skutečných funkčních raket, ale někteří tvrdí, že v mestě SIbiu se v roce 1550 uskutečnil start rakety. Chybí však jakékoliv záznamy, které by toto tvrzení podpořily.

Z historie však známe více příkladů práce na vícestupňových raketách. Johann Schmidlap, bavorský výrobce ohňostrojů a raketový pionýr by prvním, kdo kolem roku 1590 v praxi experimentoval s dvoustupňovými raketami.

Před objevem Rukopisu ze Sibiu byly první pokusy s třístupňovými raketami připisovány polskému specialistovi na dělostřelectvo jménem Kazimierz Siemienowicz, který publikoval detaily a raketové technologii ve svém svazku Artis Magnae Artilleriae Pars Prima okolo roku 1650.