To není měsíc... je to vesmírná stanice! Pozorování bizarního "obdélníkového měsíce" vyvolalo mezi lidmi nespočet konspiračních teorií. Jak je něco takového vůbec možné?

Obdélníkový měsíc

Obdélníkový měsíc [John Stetson]

Tato neuvěřitelná fotografie ukazuje bizarní atmosférický jev, díky němuž se souputník Země, Měsíc, objevil k úžasu mnoha pozorovatelů v obdélníkovém tvaru.

Ve skutečnosti se nejedná o mimozemskou invazi ani o holografickou projekci. To co pozorovatelé ve skutečnosti spatřili - obdélníkový měsíc - bylo způsobeno mísením studeného a teplého vzduchu nad oceánem, což ve výsledku způsobilo zvláštní vzezření měsíce a rozvířilo konspirační teorie.

Snímek byl pořízen v Casco Bay v Maine pozorovatelem Johnem Stetsonem poté, co se spolu s kolegy z astronomického klubu Southern Maine Community College rozhodli pozorovat východ měsíce z Dyer Point v Cape Elizabeth.

To, co je na snímku vidět má ve skutečnosti naprosto racionální vysvětlení: atmosféra naší planety - která působí jako čočka - dokázala zkreslit barvu a tvar Měsíce ve chvíli, kdy stoupal nad mořem.

Skupina pozorovatelů hlásila, že měsíc nejprve připomínal podivně vypadající růžový obdélník, který se "tvarově posunul", když se objevil přímo nad mořem.

V rozhovoru pro SpaceWeather.com Stetson řekl: "Vycházející měsíc vypadal jako ledovec, slabý a připomínající svým tvarem obrovský blok ledu."

To, co někteří mylně interpretovali jako důkaz "mimozemské projekce měsíce" nebo jiných spiknutí, je ve skutečnosti výsledkem studeného mořského vzduchu spojeného s vrstvami teplého vzduchu nad ním.

Přirozeně vysvětlitelný jev - a přesto úžasné pozorování.

Za normálních podmínek je teplý vzduch v atmosféře umístěn pod vrstvami chladnějšího vzduchu, protože sluneční paprsky zahřívají povrch Země, což způsobuje, že teplý vzduch stoupá v atmosféře vzhůru a postupně se ochlazuje. Chladné vyšší vrstvy atmosféry naopak ochlazují teplý vzduch stoupající do výšky a ten se tak nakonec mísí s teplejšími proudy ve větších nadmořských výškách. Podivně tvarovaný měsíc je výsledkem teplotní inverze, která může způsobit úžasné, ale prapodivné zkreslení vzdálenějších objektů pozorovaných skrz atmosféru, vysvětluje Daily Mail.

Expert v oblasti atmosférické optiky Les Cowley vysvětluje:

"John uvedl, že Měsíc vypadal jako ledovec."

"To je poměrně vhodné přirovnání, protože tento zázrak je výsledkem působení studené vody. Chladné mořské pobřeží Maine ochladilo vzduch nad ním."

"Nad touto vrstvou byl však teplejší vzduch - teplotní inverze a důvod falešných zázraků. Měsíční paprsky, které touto oblastí procházely, se ohnuly a byly zkrouceny do několika projekcí měsíce - některých otočených na bok, jiných vzhůru nohama. Společně tyto projekce vytvořily iluzi obdélníkového tvaru měsíce"

Ne všichni jsou však přesvědčeni, že tomu tak skutečně bylo.

Několik uživatelů umístilo k obrázku komentáře, v nichž zveřejnili své vlastní snímky zvláštních tvarů měsíce a dalších "nevysvětlitelných atmosférických podmínek".

Jeden uživatel napsal na Facebooku "Tomu vysvětlení vůbec nevěřím. Objevuje se příliš mnoho svědků tohoto bizarního jevu.".

Jiný uživatel pro změnu komentoval snímek slovy "Pokud věříte tomuto příběhu, pak vás už připravili k dalšímu přeprogramování vymýváním mozku."

Zajímavé je, že pan Stetson dokázal v roce 2016 zachytit několik dalších zajímavých sníků, jako je ten, který je uveden níže.

Další podivný tvar měsíce

Další podivný tvar měsíce [John Stetson]