Už samotná myšlenka propojení lidské mysli a počítače však vyvolává množství otázek, na které zatím neznáme odpověď.

Co je Neuralink? [YouTube]

Je to správné? Je to etické? Měli by se lidé spojit se stroji?

Navzdory tomu, že jako společenství zatím neznáme odpovědi na tyto otázky, plánuje Neuralink Elona Muska spustit testy na zvířatech.

Očividně jde o logický a nezbytný krok v dalším vývoji.

Pokud chce Neuralink někdy skutečně dosáhnout propojení lidské mysli a stroje, musí tomu logicky předcházet testy na zvářatech, což je krok, který by se podle server Gizmodo mohl brzy stát realitou. Neuralink totiž nedávno požádal univerzitu v Kalifornii o povolení k zahájení pokusů s laboratorními zvířaty a stavbu "malého operačního sálu pro účely testování a místnosti, kde budou hlodavci umístěni".

Kromě toho také Neuralink hledá zaměstnance pro práci v San Francisku, specializující se na "nanotechnologie a mikroelektromechanická zařízení příští generace".

"Ačkoliv mnoho technologií se kterými pracujeme můžeme najít i v klasickém polovodičovém odvětví, jsme opravdu multidisciplinární společností a často tak využíváme i jiné technologie." uvádí se v žádosti.

Mikroelektromechanická zařízení, zkráceně MEMS, jsou základním kamenem propojení mozků a strojů.

Analýza představená minulý měsíc společností Grand View Research předpovídá, že trh se zařízeními, jako jsou lékařské implantáty, by mohl v roce 2025 dosáhnout 57 miliard dolarů. Lékařské implantáty nicméně zahrnují i zařízení aplikovaná mimo mozek, jako jsou například kardiostimulátory.

Elon Musk.

Elon Musk. [Reddit]

Zájem Neuralinku o MEMS je nicméně v souladu s Muskovou touhou komercializovat čip, který by pomohl lidem s poškozením mozku i s jeho vyjádřením o tom, že chce "zabránit strojům s umělou inteligencí v převzetí vlády nad lidstvem".

Jak však poznamenává Gizmodo, mluvčí společnosti Neuralink odmítl tuto historku komentovat a sám Musk se k žádosti o komentář nijak nevyjádřil.

Podle zaměstnanců společnosti Neuralink se společnost zaměřuje na zařízení označované jako "neural cord" (což by se dalo přeložit jako nervové spojení), založeném na malých elektrodách, které dokáží nejen monitorovat aktivitu v mozku, ale jednoho dne by mohly do mozku i vysílat signály a tím jej ovlivnit.

V první fázi se chce společnost zaměřit hlavně na léčení nemocí jako je epilepsie, těžká deprese, Parkinsonova nemoc nebo Alzheimerova choroba. Vedlejším cílem Elona Muska je pomoci lidem udržet si vládu nad světem v době, kdy bude existovat umělá inteligence, což zmínil i před několika měsíci když řekl, že "lidé se buďto propojí se stroji, nebo nás umělá inteligence učiní zbytečnými".