Railgun-US-Navy.jpg

Fotografie uniklé ve středu 31. ledna rozproudily spekulace o tom, že Čína testuje elektromagnetická děla montovaná na lodě. Tyto hypersonické railguny, které mnozí popisují jako superzbraně, by byly prvními zbraněmi tohoto typu, které by nějaká vláda úspěšně vyvinula. Pokud se tyto spekulace potvrdí, pravděpodobně to zásadně přispěje ke změně vztahů mezi Čínou a Spojenými státy americkými.

Hypersonická elektromagnetická děla fungují tak, že vystřelují projektily, které jsou urychleny elektromagnetickým polem podél vodících kolejnic obrovskými rychlostmi. Spojené státy americké disponují testovacími verzemi těchto zbraní, které dokážou vystřelovat projektily rychlostí až 7 800 km/h do vzdálenosti až 150 kilometrů.

Údajný čínský railgun namontovaný na loď.

Údajný čínský railgun namontovaný na loď. [@XINFENGCAO]

Nicméně ani po deseti letech intenzivního vývoje nemají Spojené státy americké k dispozici verzi této zbraně, kterou by bylo možné nasadit v akci a celý vývoj těchto zbraní zastavily. Jedním z hlavních důvodů je nesmírná složitost těchto zbraní a jejich nespolehlivost.

I když úspěšný vývoj těchto zbraní znamená překonání mnoha extrémně těžkých překážek, není to nemožné. Justin Bronk z Royal United Services Institute ve Velké Británii v rozhovoru pro New Scientist hovořil o politických důsledcích, které by mělo zjištění, že tato zbraně skutečně existují. "Problém je, že proti těmto zbraním neexistuje obrana. Pokud na vás letí střela rychlostí Mach 5 a vyšší, nezastaví jí žádný pancíř ani obranný systém. Taková střela je prostě pro současné protiraketové a protiletadlové obranné systémy příliš malá a příliš rychlá."

Vážné důsledky

Jak uvedl Bronk, funkční hypersonická zbraň by představovala celou novou generaci zbraní, což by nutilo ostatní národy vyvinout nové obranné systémy a odstartovalo novou intenzivní vlnu zbrojení. Pokud totiž Čína touto zbraní disponuje, znamená to, že ostatní země jsou vůči ní bezbranné.

"Pokud by dokázali nasadit tuto zbraň jako jednu z hlavních úderných zbraní svých jednotek, dávalo by jim to nad Spojenými státy americkými citelnou převahu." dodal Bronk.

Jak reálné tedy je, že tato zbraň skutečně existuje a je funkční? To je zatím stále nesmírně těžké říct. I v případě, že jsou fotografie skutečné a opravdu zachycují railgun namontovaný na lodi, stále to ještě neznamená, že je tato zbraň použitelná. Ale pokud ano, pak se čínským inženýrům podařil kousek, na kterém si všichni ostatní vylámali zuby a opět tak překvapili celý svět.