V provincii Harrat Khaybar v Saudské Arábii se nacházejí úchvatné stavby, které vědci označují jako brány. Tyto stavby jsou pravděpodobně nejstaršími stavbami v oblasti.

Brány jsou viditelné pouze ze vzduchu a vědci věří, že jsou minimálně 7 000 let staré.

Odlehlý region saudskoarabské pouště zdobí asi 400 těchto staveb a archeologové nemají nejmenší tušení jaký je jejich účel, zejména proto, že jsou viditelné pouze ze vzduchu, ani kdo je vytvořil.

Brána na fotografii je pátou největší zdokumentovanou stavbou tohoto druhu. Měří 373 × 80 metrů.

Brána na fotografii je pátou největší zdokumentovanou stavbou tohoto druhu. Měří 373 × 80 metrů.

Některé z těchto staveb jsou více než 500 metrů dlouhé a jsou postaveny na vrcholcích lávových kopců.

Odborníci zatím neměli možnost prozkoumat je zblízka, zejména kvůli omezením udávaným místní vládou, nicméně jednomu z nejvýznamnějších australských archeologů bylo nedávno uděleno povolení provést přelet nad těmito tajuplnými stavbami, což mu dovolilo pořídit zatím nejdetailnější snímky těchto staveb.

Archeolog doktor David Kennedy z univerzity v západní Austrálii strávil posledních 20 let studiem "Práce starodávných lidí", jak byly tyto útvary pojmenovány místními beduíny ve 20. letech 20. století.

Další zajímavá fotografie zachycuje trojúhelníkovitou bránu směřující svojí špicí k jiné, která připomíná střed terče.

Další zajímavá fotografie zachycuje trojúhelníkovitou bránu směřující svojí špicí k jiné, která připomíná střed terče.

V článku publikovaném v časopise Live Science uvedl, že přelet jeho helikoptéry nad těmito útvary může být prvním systematickým leteckým průzkumem, který byl kdy v této části země proveden.

Je zajímavé, že ve většině případů jsou tyto stavby, které svým tvarem připomínají brány, draky, přívěsky nebo klíčové dírky, viditelné pouze ze vzduchu, podobně jako slavné linie na planíně Nazca v Peru.

Historikové jsu přesvědčeni o tom, že tyto čerstvé letecké snímky spolu s prací v terénu povedou k průlomovým objevům.

Doktor Kennedy strávil přelety v helikoptéře Saudské královské komise celkem 15 hodin, při kterých byl schopen prozkoumat zhruba 200 oblastí zájmu a pořídit neuvěřitelných 6 000 snímků těchto záhadných staveb.

"Množství oblastí s vysokým rozlišením dostupných na Google Earth se poslední dobou podstatně zvýšilo, zejména od vypuštění satelitu Landsat 8 v únoru 2013. Google Earth tak zůstává velice mocným nástrojem prvotního průzkumu. Je jednoduché v něm označovat a katalogizovat místa, měřit je a generovat mapy rozmístění kvůli interpretaci." napsal doktor Kennedy v článku pro Live Science.

"Nicméně omezení jsou stejně zjevná. Snímky jsou dvourozměrné a dokonce i oblasti s nejvyšším rozlišením jsou při plném přiblížení rozmazané. Chybí detaily a některá místa jsou z různých důvodů v podstatě neviditelná. Snímky mohou být navíc měsíce, nebo i roky, staré a tím pádem i méně použitelné pro rutinní průzkum." vysvětlil doktor Kennedy.

Některé stavby připomínají klíčové dírky. Viditelné jsou však pouze ze vzduchu.

Některé stavby připomínají klíčové dírky. Viditelné jsou však pouze ze vzduchu.

Tyto záhadné stavby byly postaveny na vrcholcích lávových kopců v oblasti, která je dnes velice nehostinná. Nicméně odborníci dodávají, že v době, kdyby byly tyto stavby postaveny, před tisícovkami let, mohla být tato oblast velice příhodná k životu.

Některé z těchto staveb nesou znaky toho, že přes ně tekla láva, což znamená, že jsou starší než místní ztuhlé lávové proudy.

Dalším krokem k vyřešení záhady těchto staveb tedy bude jejich průzkum přímo na zemi. Bohužel, prozatím se můžeme jen dohadovat, kdy místní vláda takovýto průzkum povolí.