Podle astrofyziků je myšlenka, že se vesmír včetně všeho co je v něm zrodil při Velkém třesku "jedním z největších vědeckých omylů současnosti".
Jak v článku pro časopis Forbes vysvětluje astrofyzik Ethan Siegel, je to sice atraktivní a moc hezký obraz, který vysvětluje mnohé věci, které pozorujeme, ale naneštěstí je tento obraz také nesprávný a vědci to vědí už více než 40 let. Jde o jeden z největších vědeckých omylů dnešní doby.
Mléčná dráha mezi hvězdami. [ESA]
Podle Sigela původní myšlenka navrhuje, že vesmír vznikl v horkém, hustém stavu a nyní se rozpíná a chladne. Pokud bychom tuto myšlenku sledovali zpětně do minulosti, vesmír by byl stále teplejší, hustší a kompaktnější až do chvíle, kdy by hustota a teplota dosáhly nekonečných hodnot a veškerá hmota ve vesmíru by byla soustředěna v jediném bodě - singularitě.
Tato signularita, kde už neplatí zákony fyziky, je také konečným stavem který reprezentuje původ vesmíru.
Nicméně existují paradoxy, které teorie Velkého třesku nedokáže vysvětlit. Vesmír například nemá v různých směrech různé teploty, i přes to, že místa, vzdálená od sebe miliardy světelných let neměla nikdy dostatek času na to, aby interagovala s jinými místy a jejich teplota se tak ustálila.
V roce 1979 americký vědec Alan Guth navrhl alternativní teorii k teorii singularity a Velkého třesku - inflační teorii. Tato teorie počítá s ranou fází exponenciálního rozpínání vesmíru, ještě před Velkých třeskem, a mohla by tyto problémy vyřešit.
V tomto stavu by totiž stále existovaly kvantové fluktuace, a jak se vesmír rozpínal, rovnoměrně by se rozprostřely po celém vesmíru, což by vytvořilo oblasti, s vyšší a nižší průměrnou hustotou energie.
Siegel tvrdí, že po skončení této fáze by se tato energie změnila na hmotu a záření, což by vytvořilo horký stav podobný Velkému třesku.
Abychom mohli tuto teorii otestovat, museli bychom změřit kvantové fluktuace kosmického mikrovlnného pozadí a najít v nich vzor shodný s předpověďmi. V roce 1990, 2000 a 2010 vědci právě tato měření provedli a našli v nich přesně to, co hledali, čímž se tato teorie potvrdila.
"Velký třesk se stal, ale následoval až po inflační fázi. Co se stalo před inflací, nebo zda byla inflace nekonečně dlouhá, je stále otevřená věc, ale jedno je jisté: Velký třesk nebyl počátkem vesmíru."